Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

yorumsuz
410

Yeni bir yuva kurmaya çalışan genç çiftlerin, evlendikten sonra ortaya çıkacak olan masraflara karşı önceden önlem almalarını sağlayan kurtarıcı bir yöntem: Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Açmak.

Çeyiz hesabı, müşterileri tasarrufa teşvik eden ve uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan bir üründür. Müşteriler, Ziraat Bankası’nın tüm yurtiçi şubelerinde bu hesabı açtırabilirler. Ayrıca bu hesap sadece Türk Lirası cinsinden açılabilir.

Çeyiz hesabı açtırabilmek için 18 yaşından büyük olmak zorunluluğu vardır ancak 18 yaşından küçük olanlar için velileri tarafından bu hesap açılabilmektedir. Ayrıca çeyiz hesabı açtırmak için 24 yaşını da doldurmamış olmak ve hiç evlenmemiş olmak gerekmektedir.

Çeyiz hesabı açıldığı zaman, gerekli şartlar sağlandığı takdirde birikime devlet katkısı da eklenir. Bu katkıyı kazanmak için gerekli olan ilk şart; hesap sahiplerinin düzenli ödemelerini en az 36 ay boyunca aksatmadan yapmalarıdır. Bu şart sağlandıktan sonra 27 yaşını henüz doldurmadan ilk evliliğini yapan hesap sahipleri devlet katkısını almaya hak kazanır. Hesap sahiplerinin bu hakkı kullanabilmesi için evlendikten sonra altı ay içerisinde, hesap sahibinin uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüğünden aldığı belge ile çeyiz hesabının bulunduğu Ziraat Bankası şubesine başvurması gerekmektedir. hesap sahibi düzenli ödemelerini aksattığı takdirde Devlet Katkısı alamayacaktır.

Çeyiz hesabına sahip olmak isteyenler sadece bir adet çeyiz hesabı açtırabilmektedirler. Başka bir bankada birden fazla çeyiz hesabının açılması durumunda, sadece başvurulan ilk hesaba Devlet Katkısı almaya hak kazanılabilir. Ayrıca çeyiz hesabı bir başka bankaya taşınamaz.

Çeyiz hesabı sahiplerine, bir dönem içerisinde, hesaptan en fazla iki defa para çekme hakkı tanınır. Hesaba para yatırma konusunda ise hesap sahipleri, her ödeme döneminde hesaplarına yönetmelikte belirtilen üst sınır kadar para yatırabilirler.

Çeyiz hesabı sahipleri istedikleri zaman bu hesabı kapatabilirler. Hesap 3 yıldan önce kapatılırsa, hesap sahibi parasını almadan önce brüt faiz tutarı anaparadan düşülür ve tutar hesap sahibine ödenir. Hesap 3 yıldan sonra kapatılırsa faizlerle birlikte tutar vadesiz hesaba aktarılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın