Yeni Kredi Yasası Nedir? Kartlarda Taksit Yasağı Kalktı mı?

yorumsuz
1.079

Bilindiği gibi başbakan sayın Binalı Yıldırım’ın kredi ve kredi kartları ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra kredilerde yeni düzenlemeye gidildi. Daha önceden yapılan yasal düzenleme ile ihtiyaç kredileri en fazla 36 ay vade ile taksitlendiriliyordu. Ancak yeni düzenleme ile ihtiyaç kredilerinde vade sayısı 48 aya çıkarıldı. Bu düzenleme ile birlikte önceki yani var olan kredi kartı borçlarına da 72 aya kadar yapılandırma seçeneği sunulmuştu.

Kredi Vadelerinde Ne Değişti?

27 Eylül 2016 SALI günü söz konusu yasanın resmi gazetede yayınlanması ile ihtiyaç kredileri artık 48 aya kadar çekilebilecek. Ayrıca kredi kartı borçları da 72 aya kadar yapılandırılacak.

İlgili resmi gazete yazısı:

27 Eylül 2016 SALI, Resmî Gazete, Sayı : 29840

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:
BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA
YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
İLİŞKİN YÖNETMELİK… devamı resmi gazete resmi anasayfasında.

Kredi Kartında Taksit Sayısı Ne Kadar Oldu?

Yine resmi gazetede yayınlanan düzenleme ile, kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır…. şeklinde değişikliğe gidildi.

Cep Telefonu ve Bilgisayar Alımlarında En Fazla Kaç Taksit Olacak?

Düzenleme ile söz konusu ürünler kredi kartı ile artık en fazla 9 taksit olmak koşuluyla taksitlendirilebilecek.

İhtiyaç Kredilerinde 36 ay ile 48 ay arasındaki fark nedir?

Bireysel müşteri-kullanıcı açısından değerlendirdiğimizde ihtiyaç kredilerinde vadenin 48 aya çıkmasıyla birlikte krediyi 48 ay olarak kullanacak müşterinin ödediği faiz tutarının daha fazla olacağını belirtmek gerekir. Ayrıca BDDK başkanı Akben’in vurguladığı gibi vatandaşların taksit sayısındaki ve vadelerdeki artışı kredi kartlarını rahatça kullanmak ve gerekmedği halde ihtiyaç kredisi çekmek şeklinde yorumlamaması ve harcamaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. kredialmak.com özel haberidir.

Yeni Yasa İle Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni düzenlemeden kredi kartı harcamalarını ve ihtiyaç kredilerini rahatlıkla kullanmak gibi bir anlam çıkarmak yanlış olacaktır. Aksine vatandaşlar kredi kartını kullanırken gereksiz harcama yapmaktan daha doğru bir deyişle ödeme gücünün üzerinde harcama yapmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca kredi kartı borçlarını yapılandırmayı düşünen vatandaşların vade sayısının artması nedeniyle faiz oranlarından dolayı ödeyeceği toplam rakamın eskisine göre biraz daha fazla olacağını önceden bilmesi gerekir. Örneğin 5000 TL kredi kartı borcu olan bir vatandaş 72 ay yapılandırma ile ortalama 7000 ila 9000 TL civarında bir geri ödeme yapma durumunda olabilir. Bu rakamlar yalnızca tahminidir. En net ödeme imkanları ve oranlar için bankalar ile görüşülmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın