Yasal Takibi Olanlara Kredi Veren Bankalar

yorumsuz
324

Yasal  takibi olanlara kredi veren bankalar var mı? Bankadan kredi alıp da düzenli bir şekilde geri ödeme müşterilere 90 günlük bir süre sonunda alacaklarını tahsil etmek amacıyla yasal takip işlemi başlatılır. Eğer borçlu olan kişi bu süre içerisinde borcunu ödemezse icra takibi süreci başlar. İcra takibine düşen kişilerin Kredi notları düştüğünden müşterilerin başka bankalardan kredi alma şansı oldukça az olacaktır. İhtiyaç durumunda bankalardan kredi çekerek borç almış sonra geri ödemesinde sıkıntı yaşayarak icralık olmuş kişiler Merkez Bankası tarafından kara listeye dahil edilir. Kara listede bulunanlar beş yıl boyunca hiçbir bankadan kredi almamaları amacıyla kara listeden çıkamamaktadır.

Kredi almak için bankaya gidildiği zaman bankaların kredi isteyenlerden bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri bankaların verdikleri kredileri geri alabilmeleri için teminat anlamına gelen gelir durumunu gösteren belge ipotek edilecek bir taşınmaz ya da garantili bir kefil olduğunu söyleyebiliriz. Yasal  takibi olanlara kredi veren bankalar var ama

bilhassa çekilen kredinin faiz toplamının yüzde 75’ini karşılayacak şekilde değerli malların  olması bankalar için en önemli şartların başında gelir. Kredi çekecek kişinin üzerinde arsa ve tarla, araç, kat, bina, mülk ne varsa değerli malların tapularını bankaya ifade etme karşılığında Kredi vermeyi kabul ederler. Bütün bu şartların yerine getirilmesine rağmen bankalar yine özel durumlarından dolayı sizlere Kredi vermeyebilir. Yasal takibe uğrayan biri teminat göstermeden kesinlikle kredi alamaz. Yasal takibi olanlara kredi veren bankalar Merkez Bankası tarafından uygulanan kara liste sistemini ağır bularak biraz teslim etmiş ve bunu 3 yıla kadar düşüren Finans kurumları olmuştur. Ancak buna rağmen verdikleri Kredi karşılığında kesinlikle teminat talep etmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın