Vakıfbank Kredi Notu Hesaplama

yorumsuz
536

Vakıfbank kredi notu nedir? Nelere etki eder? Kredi puanı kişilere özel olarak tutulan ve kayır altına alınan bir derecelendirme sistemidir. Kredi puanını bankalar değil bankalar adına kredi kayıt bürosu denilen kurum tutar. Kredi puanı tek bir bankadan değil bütün bankalardan kullanılan ürünler ile ilgili tutulur ve bütün bankalarla paylaşılır. Kredi notunu etkileyen en önemli faktörler bankadan çekilen kredi ve kullanılan kredi kartı ödemelerinin son ödeme tarihlerinde ödenip ödenmeme durumudur. Borç taksitleri günü gününe ödenmez ise bankalar adına kredi kayıt bürosu kredi notunuzu düşürür ya da taksitleri günü gününe öderseniz kredi notunuzu yükseltir. Bankalardan ürün almak için başvuru yaptığınızda banka müşteri temsilcisi sizin kredi bilgilerinize ulaşarak kontrol eder. Eğer kredi puanınız olumsuz ise ürün başvurunuz olumlu değerlendirilmez. Bu yüzden kredi notunun düşük olmaması çok önemlidir. Kredi notunu etkileyen bir diğer faktörde kullandığınız telefon hattıdır.

Cep telefonu hattınız faturalı ise faturalarınızı son ödeme tarihinde öderseniz kredi puanınız yükseltilir. Vakıfbank’tan kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ürünlerinin ödeme tarihlerini banka kredi kayıt bürosuna gönderir ve kredi puanınız düşürülür ya da yükseltilir. Kredi puanınız Vakıfbank dahil diğer bankalardan kullandığınız ürünler içinde belirleyici rol oynar.

Vakıfbank kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Kredi puanını kredi kayıt bürosu tutar ve bu bilgileri bankaların ulaşabileceği bir ortak havuza aktarır. Bankaların ulaştığı bu bilgilere bireysel olarak kişiler ulaşamaz. Ancak kredi kayıt bürosunun yetkilendirdiği bir platform olan findeks üzerinden kredi notu öğrenilebilir. Vakıfbank kredi notu öğrenme için VakıfBank internet bankacılığına girdiğinizde kampanya kısmında findeks kredi notumu öğren bölümü vardır, o bölüme tıkladığınız zaman sistem sizi findeks kredi öğrenme bölümüne yönlendirir. Bu bölümde sistem nüfuz cüzdanı kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı ister. Bilgileri girdikten sonra diğer bölümde isminizi, soy isminizi ve mail adresinizi yazmanızı ister. Bu bilgileri de doğru bir şekilde doldurduktan sonra ödeme paneli açılır. Ödeme panelinde kart bilgilerinizle ödeme yaptıktan sonra findeks kredi puanınızı içeren bilgilendirme mesajını cep telefonunuza ve ayrıntılı raporu da mailinize gönderir.

KAYNAK: Finans Krediler

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın