TC No’su Kimlik Numarası İle Kredi Başvurusu Yapma

yorumsuz
264

Bugün artık teknolojinin gelişmesi nedeniyle her türlü yöntem ile kredi başvurusu yapılabiliyor. Bu yöntemlerden bir tanesi de tc kimlik no ile kredi başvurusu yapma.

Peki tc kimlik no ile kredi başvurusu yapma nasıl yapılır? Ya da bir başka değişle tc no ile sms ile kredi başvuru sonucunu öğrenmem mümkün mü?

Elbette mümkün..

Peki bu nasıl oluyor. Bankalar sms ile kredi alıp alamayacağımızı nasıl biliyor. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz:

Bankalar arası veri merkezi denen bir sitem vardır. Bu sistemde kredi puanımız daha önce çektiğimiz krediler bunların ödenme ödenmeme durumu gibi bilgiler ayrıca sizin yaptığınız iş, aylık gelir durumunuz hatta telefon faturalarınızı ödeyip ödemediğiniz bile gözükür. Böylece örneğin 10.000 TL kredi başvurusu yapan bir müşterinin bu sistemde o krediyi ödeyip ödeyemeyeceği, aylık ne kadar taksit ödeme gücünün olduğu sisteme yansıdığı için bankalar sizin sms ile yaptığınız kredi başvurusuna onay verir ya da vermez.

Yani şöyle düşünebiliriz. Aslında sizin kredi başvurusu yaparken kredi alıp alamayacağınız zaten belli. Çünkü tüm geçmişiniz yani mali durumunuz kredileriniz kredi kartlarınız vs belli. Siz sadece bankaya bu durumunuzu incelemesi için bir istek de bulunmuş oluyorsunuz. Yani diyorsunuz ki; benim durumuma bir bakın, kredi alabilir miyim?

Banka da size sms olarak bir cevap gönderiyor. Başvurunuz kabul edildi ya da edilmedi diye.

Bazen de bankalar sizin durumunuza ulaşamadığı zaman ya da eğer bilgilerinizde bir eksiklik varsa o zaman gelen sms mesajında kredi başvuru talebinizin değerlendirilmesi için lütfen herhangi bir şubemize geliniz diyor. Ya da başvurunuz için kredi ön onayı verildi, diyor.

Ancak bankaya gittiğinizde kredi alamayabilirsiniz. Bu aslında bankaları müşterisini şubeye çekerek alıştırma ya da bankayla muhatap olma taktiğidir diyebiliriz. Örneğin 10.000 tl kredi çekemiyorsunuz ancak bankaya gittiğinizde size 2000 TL limitli bir kredi kartı çıkartıyorlar.

Bu nedenle mümkün olduğu kadar ihtiyacınızın dışında kredi çekmemeye ya da kredi akrtı almamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın