Taşıt Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

yorumsuz
423

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Düşer mi? Taşıt kredilerinde uygulanan faiz oranları, bankalar ve devlet tarafından ortaklaşa belirlenir. Devlet kontrolünde yapılan faiz oynamaları, bankaların tekelinde değildir. Bu bakımdan her senenin sonunda, yeni yılda faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği merak edilir. Bu durum temel olarak ülke ekonomisi ile paralel bir şekilde ilerler. Son yıllarda araç fiyatlarının oldukça yükselmesi, bu anlamda faiz oranlarının belirli bir miktar düşüş göstermesine sebep olmuştur. Taşıt kredilerindeki faiz oranları, uygulanan vade seçeneklerine göre %1,27 ile %1,45 seviyeleri arasında düşüş gösterir. Hesaplama robotlarında vade sayısını arttırdıkça, faiz oranının da artış göstereceğini görebilirsiniz. En düşük vade seçeneğini kullanmanız durumunda faiz oranı %1,19 seviyelerine kadar düşebilir. Finans uzmanlarından gelen raporlar doğrultusunda da yeni yılda taşıt kredilerinde ufak bir düşüş olabileceği tahmin ediliyor.

Taşıt Kredisi Vade Seçenekleri

Taşıt kredilerinde bankaların uyguladığı en düşük vade 3 aydır. Taşıt kredisini kullanan bir kişinin yaptırabileceği en yüksek vade sayısı ise 48 aydır. Yasal olarak bankalar 48 ayın üzerinde taşıt kredisi kullandırmıyor. Bu durum da devlet kontrolünde gerçekleşiyor. Gelen raporlar doğrultusunda yakın bir zaman içerisinde vade seçeneklerinin yükseliş göstermesi beklenmiyor. Bu açıdan taşıt kredisi çekmek isteyen bir kişi, gelir durumuyla vade seçeneklerini doğru bir şekilde karşılaştırmalıdır. Ayrıca vade sayısı arttıkça faiz oranlarının da yükseliş göstereceğini unutmamak gerekiyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredilerinde yeni geliştirilen seçeneklere göre, artık ikinci el araçlara da kredi veriliyor. Ancak satın alacağınız aracın ortalama 8 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Bankaların sıfır ve ikinci el araçlarda uyguladığı faiz oranları değişkenlik arz etmez. Burada faiz oranı, satın alınan araç üzerinden değil, çekilen miktar üzerinden hesaplanır. Bu açıdan ikinci el araçlardaki faiz oranları da sıfır araçlarla eşit düzeydedir.

Taşıt Kredilerinde Hayat Sigortası Şartı Var mı?

Taşıt sigortaları miktar olarak 50 bin TL seviyelerindedir. Bu miktar, diğer birçok kredi türüne göre yüksek olduğu için bankalar gerekli gördüğü durumda hayat sigortası şartı koyabilir. Ancak hayat sigortası şartında temel olarak dikkat edilen nokta, yaş ve sağlık durumudur. Başvuruyu yapan kişinin yaşı çok ilerlemişse ya da tehlikeli bir hastalığı varsa, bankalar hayat sigortası isteyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın