Öğrenim Kredisinde Yapılandırma Fırsatını Kaçırmayın

yorumsuz
256

Üniversite eğitim ve öğretim sırasında Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından aylık olarak verilen öğrenim kredisinden faydalanan, üniversite bittikten sonra alınan kredilerin geri ödeme durumunda zorlanan vatandaşlara özel olarak yapılandırma imkanı sağlanmıştır .

Öğrenim kredisini alan ve geri ödemeyen 580 bin üniversite mezunu var. Bu kredilerin daha uygun ve taksitlendirme ödeme şekli gelmiştir. Ödemeler, aylık olarak ya da belirlenen şekiller ile daha düşük fiyatlarla ödeme şekli fırsatı tanınmıştır. Normal ödeme şeklinin dışına çıkılarak, kişilerin ödeyebileceği ekonomik durumlarına göre belirlenecektir. Bu uygulamadan ödeme yapmadığı için mal ve mülküne haciz gelmiş kişilerde yararlanabilecektir .

Yapılandırılmış Öğrenim Kredisi Nereye Ödenir?

Belirlenmiş geri ödeme zamanına kadar KYK tarafından üstlenilen ödeme kredisi işlemleri, ödeme yapılmadığı durumlarda Gelir İdare Başkanlığı tarafından üstlenilecektir. Borçların ödenmemesi ve vergi dairesine yönlendirilmesi ile başlar. Kredi ödemesi olan kişiler, borçlarını kredi vergi dairelerinden ödemelerini gerçekleştireceklerdir .

Yapılandırılmış Öğrenim Kredi Affı Ne Zaman Başlar?

Yakın bir zamanda resmi gazetede yayımlanacak olan kredi ödeme afları ekim ayı içerisinde görevli olan vergi dairelerine başvuru yapacaklardır. Başvuru sonucunda, kasım ayından başlayarak prim borçları taksitli ve peşin ödeme imkanları ile yapılandırma gerçekleşecektir .

Öğrenim kredilerinin ödeme dönemi başlamasına rağmen henüz geri ödeme yapmayan kişilerin borçları vergi dairesine aktarılacaktır. Ziraat Bankasına yapılacak olan ödeme işlemleri artık vergi dairelerine yapılacaktır. Vergi daireleri teslim aldığı bu borç ve ödemeleri, geriye kalan borçları yeniden düzenleyerek yapılandıracaktır. Vergi dairesine devredildikten sonra borç sorgulama, ödeme ve kalan ödeme işlemlerini internet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz .

Ödeme zamanı başladığından itibaren düzenli olarak borçlarını yatıran kişiler için, gecikme faizi işlenmeden Ziraat Bankası üzerinden ödemelerini yapmaya devam edeceklerdir. Taksit aksatması yapmayan bu kişiler için herhangi bir değişiklik olmayacaktır .

Öğrenim kredisinde yapılandırma fırsatı KYK kurumları tarafından öğrencilere yeniden ödeme şekillerini rahatlatmak için sunulmuş taksitlendirme ödeme şekli ile yeniden düzenlenmiştir. Ödemelerinde aksaklık yaşayan ve ödemesi başladığı halde daha önce hiç ödeme yapmayanların borçları vergi dairesi tarafından yapılmaktadır .

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın