Ödenmeyen Kredi Borcu Nedeniyle Hapis Cezası

yorumsuz
441

Sınırsızca ve sorumsuzca kredi kartı ve banka kredilerine kullanarak harcama yapan tüketiciler ipin ucunu kaçırınca, aldıkları borcu, yaptıkları harcamaları ödeyemeyeceğini anladığı zaman kredi borcu ödenmezse ne olur hapis cezası var mı diye korkmaya başlıyor. Sürekli kar elde edebilmek amacıyla kredi veren bankaların sorumluluğu olduğu kadar, hesapsızca alışveriş yaparak düşünmeden kredi çekip geri ödemekte zorlanan tüketicilerin de büyük sorumluluğu olduğu herkesin malumudur. Pek çok kişi kredi kartı ya da kredi borçları ile ilgili sorunlar yaşıyor. Bunun içinde doğal olarak kara kara düşünmeye başlıyor. Elbette her şeyin bir yaptırımı olduğu gibi çekilen kredilerin geri ödenmemesi durumunda da tüketicinin yasal  yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanan yaptırımların bulunduğunu bilmek gerekir.

Kredi borcu ödemeyenlere ne yaparlar

Eğer kredi borcunu zamanında ödemezseniz sizin için öncelikle bankalar yasal takip başlatacaktır. Yasal takibi sonucunda da eğer anlaşma sağlanamazsa kara listeye gireceğiniz kesinleşir. Böylece sizin hem gelecekte bankacılık faaliyetlerini engellenecek hem de icra takibi işlemleri devreye girecektir. En kötüsü de kara listeye dahil olmanızdır. Çünkü sonraki bankacılık işlemlerinizde ve kredi ihtiyaçlarınızda hiçbir banka size olumlu yanıt vermeyecektir. Çünkü kredi kayıt bürosu tarafından sizin bilgilerinize bütün bankalar otomatikman ulaşacakları için borçlarınız, yasal takibiniz, haciz durumunuz doğrudan ekrana yansıyacaktır. Gelecek dönemde bankalarla hiçbir alışverişiniz olamayacaktır.

Yasal takipten kurtulabilir miyim?

Elbette bu durumdan kurtulmanın yolları da vardır. Ancak öncelikli olarak siz mevcut durumunuzu düzeltmek için çalışmanız gerekir. Kredi borcu ödenmezse ne olur hapis cezası var mı şeklindeki düşüncelerinize cevap olarak söyleyeceğimiz yanıt ise, o kadar korkmanıza gerek yok. Kredi borcunu ödemeyenlere hapis cezası uygulanmaz. Fakat bankalarla yaptığınız sözleşmelerde hangi konulara imza attığımız çok önemlidir. Özellikle kredi borcunuzu yapılandırırken  bu işlemi icra dairesinde sözleşme imzalama yöntemiyle gerçekleştirdiyseniz bu durumda hapis cezası almanız gündeme gelebilir. Normalde kredi borcunu ödemeyenlere hapis cezası uygulaması verilmez. Zaten bankalarda hiçbir müşterisinin hapse girmesine gönlü razı olmaz. Müşterisinin evine icra gönderilmesini onaylamaz, fakat resmi prosedür gereği yapılması gerekenleri de harfiyen yapmak zorundadır. Bunun için bankalar öncelikli olarak müşterilerinin kredi borçlarını ödeyebilmesi için anlaşma yoluna gider. Sizler de böyle durumlarda bankalarla anlaşma yaparak borcunuzu  yapılandırabilirsiniz. Vadelerini uzatabilirsiniz ve borcunuzu ödemek için gayret göstermelisiniz. Bu durumda kredi borcu ödenmezse ne olur hapis cezası var mı diye endişelenmenize hiç gerek kalmaz.

BENZER KREDİ HAPİS CEZASI KONUSU İÇİN TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın