Ödenmeyen Faturaların Kredi Notuna Etkisi !

yorumsuz
4.474

”Kredi Notu”Kredi Kayıt Bürosu’nun senelerdir bankaların alt yapılarını kullandığı sistem ile kişi ve kurumların finansal durum ve kaynaklarını, kişilerin bankalara ve diğer resmi kurumlara yaptığı ödeme performanslarını puanlama yoluyla her bireyin ve kuruluşun tek tek hesaplamasını tutan bir sistemdir. Kredi notlarının belirlenmesi için tek başına ödeme performansları yeterli değildir. Bir kişi ya da kurumun kredi notunun belirlenmesinde, o kişi ya da kuruluşun kullanmakta olduğu kredi kartının limitleri ve ödediği faturalar da bu hesaplamaya katılmaktadır.

2014 senesinden bu yana elektrik, telefon ve doğalgaz gibi faturalandırmaların ödemelerini de takip eden Kredi Kayıt Bürosu bunların ödemelerinde yapılan aksatmaları da kişilerin ya da kurumların kredi notlarına yansıtmaktadır. Borcunu geciktiren kişilerin de kredi notları düşeceğinden dolayı bankalardan kredi kullanmakta zorluk yaşayacaklardır. Kişilerin veya kurumların kredi borç durumlarını takip altına alan Kredi Kayı Bürosu, Bankalar Birliği’ne geçmiş olan risk sisteminin tüm bilgilerini bünyesinde toplamıştır.

Günümüzde kredi notu bazı ekstra durumlar hariç yalnızca bankacılık işlemlerini etkilemektedir. Kredi notu hesaplanırken sistem kişinin ödeme gücünün olup olmadığına, borcun asgarisinin veya tamamının ödenmiş olup olmadığını dikkate almamaktadır. Yalnızca uzun dönemde düzenli bir biçimde borcun asgari tutarının ödenmiş olup olmadığı dikkate alınır ve bu şekilde kredi notuna yansıtılır. Yani yapmanız gereken hiçbir borcunuzu geciktirmemeniz olacaktır.

Türkiye çapında hangi bankada hangi krediniz ya da kredi kartınız varsa, bunların ne kadar borcu bulunuyorsa, düzenli ödeyip ödemediğiniz dahil tüm bilgilere ulaşarak kontrol altında tutmaktadır Kredi Kayıt Bürosu. Bu nedenle bir ödemeyi geciktirdiğiniz anda Findeks kredi notunda düşüş gözlenebilmektedir. Aylık olarak güncellenen sistemde Kredi Kayıt Bürosu anlık olarak bankalara bu gecikmeleri iletmektedir.

Kredi notunuzun düşme sebepleri arasında;

kredi kartı borcunuzu ödememeniz,

herhangi bir kredi ürünü fark etmeksizin borcunu geciktirmeniz,

vergi dairesi gibi resmi kurumlarda borcunuzun bulunması veya icralık olmanız,

kredili mevduat hesaplarınızın ödemesini zamanında yapmamanız,

art arda bankalardan kredi başvurusunda ret cevabı almanız,

kredi kartı başvurularınızda art arda ret cevabı almanız,

cep telefonu-su-elektrik vb faturalarınızın ödemelerini geciktirmeniz,

gibi durumlar yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın