Neden Kredi Alamıyorum?

yorumsuz
371

Sıkıştığımız zaman para ihtiyacımızın temini için müracaat ettiğimiz bankalar, bazen istediğiniz miktarda ya da hiç kredi vermeyebiliyor. Bunun sonucunda da haklı olarak ‘neden kredi alamıyorum’ diye kendi kendinize soruyoruz.

Kredi alamamanın farklı sebepleri olabilir. Her başvurunuzun olumlu karşılanıp size kredi verilmesi pek mümkün değildir. Çünkü bazı durumlarda tüketicilerin aleyhine gelişen süreçler olabilmektedir. Bankalara yapılan kredi başvuruları için de temelde tüketici ile ilgili birçok etken baz alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Unların başında tüketicinin kredi notu ve gelir durumları olarak gösterilebilir.

En önemli bu iki unsurun olumlu olması durumunda yaptığınız başvuruları sizin için olumlu sonuçları olacağını bilmelisiniz. ancak eğer bahsettiğiniz iki önemli etkenin yetersiz ve güvensiz bulunması durumunda size kredi verilmeyebilir. Ayrıca bankalarla ilgili geçmişteki ilgili ilişkilerinizde otomasyon sistemi ile birbirine aktarıldığı için iyi bir geri dönüş sağlayamadıysanız, diğer bankalar da sizin hakkınızda pek olumlu düşünmeyecektir. Dolayısıyla kredi kayıt bürosu adı verilen bu sistemde sizin daha önceki bankacılık geçmişinizi gözler önüne seriyor. sizi analiz ediyorlar, ona göre ne kadar güvenli ya da ne kadar geri dönüş sağlamışsınız, ödemeleriniz düzeni… Bunlar göz önüne alınarak sizin için kredi notu oluşturuyor. Böylece bireysel kredi skorunuz için bahsettiğimiz sebeplerden dolayı size verilmesi planlanan kredi olumlu ya da olumsuz şekilde neticelenecektir. Yani sizin için krediye olumlu ya da olumsuz yanıt verilmesinin en önemli etkenin daha önceki bankacılık geçmişinizin pozitif ya da negatif durumu olduğunu hatırlatmak gerekir.

Peki Neden Kredi Alamıyorum?

Neden kredi alamıyorum’ sorusunun daha ayrıntılı cevabında gizlenmiş küçük noktalar ise şu şekilde özetlenebilir. Daha önce kredi başvurusu sırasında gelir beyan ettiyseniz ve bu geliri belgeleyemediyseniz sizin için eksi puandır. ya da gelirinizi belgelediğiniz halde talep ettiğiniz kredi tutarı ile geliriniz arasında büyük fark varsa size kredi verilmeyebilir. Eğer kredi başvurusu için daha önce başka bankalardan aldığınız kredileriniz hala ödenmemiş ve ödemeye devam ediliyorsa, bilhassa ödediğiniz kredilerde istikrar yoksa bu da sizin için olumsuz bir sonuçtur.

Unutulmaması gerekir ki, tüketicilerin son yıllarda gerek kredi kartı ödemesi için, gerekse kredi geri ödemelerinde istikrarsız tablolar oluşuyorsa, bu durumda size pek sıcak bakılacağını söyleyemeyiz. Hele hele geri ödemelerde minimum 4 ay ve daha fazla gecikme durumu söz konusu ise size kredi verilmesi pek uygun olmaz. Siz de doğal olarak ‘neden kredi alamıyorum’ diye sızlamayan devam edeceksiniz. Bilinmesi gereken en önemli etkenlerden birisi, tüketicilerin kredi notu yani diğer adı ile kara liste uygulamasında yer almaması gerekir. Bunun için aldığınız kredinin düzenli olarak geri ödenmesi şarttır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın