Neden Kredi Alamıyorum Diyenler

yorumsuz
244

Neden Kredi Alamıyorum diye soranlar için detaylı bir yazı hazırladık. Kredi almak için bankalara başvuru yapıp talepleri olumsuz şekilde değerlendirilen müşteriler neden kredi alamıyorum diye merak eder. Bunun sebepleri arasında yanlış ya da eksik bir şeylerin olduğu için olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu durum  bir süreç. Tam olarak anlaşılamadığı için reddedilir ve bu da büyük öfke ve şaşkınlık yaratır. Halbuki bankaların kredi verebilmesi için belli aşamaların geçilmesi gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki bankalar da diğer ticari kuruluşlar gibi kar amacı güden kurumlardır. Bu sebeple de kurumun sürekliliği açısından doğal olarak bir tüccar mantığıyla hareket etmesi gerekir. Bu sebeple olaya duygusal yaklaşmak yanlış olduğunu peşinen söylemek gerekir.Başvuru sahibi ile banka arasında olan kredi ilişkisi ticari ilişkiden başka bir şey değildir. Çünkü karşılıklı olarak her iki tarafında menfaati bulunmaktadır. Bu sebeple kredi almak için farklı şekillerde yorum yapmak doğru değildir. Herkesin malumu üzere bankalar da kredi ürünlerini pazarlayabilmek için televizyonlarda farklı şekillerde reklam aktiviteleri için tonlarca para harcamaktadır. Demek ki bu kurumların amacı aslında kredi taleplerine cevap vermek doğal olarak da bu durumdan para kazanmaktır. İşte bu gerçekten hareket ettiğimiz zaman bile kredileri onaylamadıkları zaman veryansın eden müşterilerin suçu bankada değil de kendilerinde araması gerekir. Neden kredi alamıyorum sorusunun cevabını tüketici kendinde araması gerekir. Çünkü bankaların kredi vermeme yönünde de tam tersi kredi ürünlerini pazarlayarak para kazanma telaşı vardır. Yoksa her gün televizyonlarda ya da internet sitelerinde karşınıza çıkan reklamlar için para ödemelerinin hiçbir anlamı ve açıklaması yoktur. Müşterilerinin kredi alması için yoğun çaba sarf eden bankaların burada sorumluluğu yoktur. Sorumluluğu olan ve üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapması gereken tüketicilerdir.

Neden Kredi Alamıyorum?

Bankaların kredi başvurunuzu kabul etmeme nedenleri sırayla şöyledir:

Sizlere yardımcı olması açısından kredilerin neden onaylanmadığını kısaca açıklamaya çalışacağız. Umarım bundan sonra sizlere de bundan sonra bankaları suçlamak yerine kendi hatalarınızın eksiklerinizi giderilmesi için çalışırsınız.

Kredi onaylanmama sebepleri kredi başvuru formunda yazdığımız gelir durumunu gösteren belge sizin kredi almanız için yeterli olmayabilir. Bu sebeple de geri ödeme planını tutarsız olduğu düşünülmüştür.

Ailenizle birlikte yaşadığınız halde kira ödemediğiniz bilgisini paylaştığınız halde gelirinize ek olarak kira gelirinin olduğu kredi başvuru formuna yazmamış olabilirsiniz. Başka herhangi bir geliriniz yoksa kredi talebinizi gerçekleştirmek için vade uzatma seçeneğinden yaralanabilirsiniz.

Aylık gelirinizi kredi çekmek için uygun gören banka sizin geçmiş dönemdeki kredi geri ödeme performansınızda problemler olduğunu gördüğü için kredi başvurunuzu reddetmiş olabilir. Böyle bir durumda banka sizden ipotek yada kefil gibi farklı teminatlar isteyebilir. Bu sebeple geçmiş dönemdeki bankacılık çalışmalarınızın da düzenli olması gerektiğini unutmayınız.

Eğer diğer bankalarda borçlarınız varsa ve bu ödemeleriniz için belli tutarda ödemeniz gerekiyorsa başka bir bankaya yaptığınız kredi başvurusu için banka doğal olarak diğer bankadaki borcunuzu öderken ikinci bir borcu ödemenizin güç olacağını düşünebilir. Bu sebeple de kredinizi onaylamaz ancak siz diğer bankadaki borçlarınızı ödemek için de kredi birleştirmesi yapmak istediğinizi söylerseniz belki o zaman talep ettiğiniz kredi banka tarafından olumlu karşılanacak. Yani borç transferi yapmak istediğinizi söylemeniz gerekir. Bunu ifade edemezseniz banka sizin ikinci bir kredi çekeceğinizi düşünerek kredi talebinize olumsuz cevap verebilir.

Kısaca açıklamak gerekirse tüketicilerin neden kredi alamıyorum yakınmalarının farklı sebepleri olabilir Bu sebeple öncelikle bankaların para kazanmak için çalışan ticari kuruluşlar olduğunu unutmamak gerekir. Sonrasında da tüketici olarak herkes kendi üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yaptığın zaman herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın