Nakit Avans Nedir?

yorumsuz
14.758

Nakit avans kullandığınız yani müşterinin tabiriyle nakit avans çektiğiniz zaman banka kalemleri içinde en yüksek faiz oranı olan türlerden biri olduğunu her zaman aklınızda bulundurun. Dolayısıyla nakit avans çekmeden önce faiz oranlarını ödeme koşullarını vs çok iyi incelemeniz ve buna göre bir karar vermeniz gerekir.

Nakit avans, birçok konvansiyonel banka tarafından verilen hizmetlerden biridir. Belirli bir faiz oranıyla sunulan nakit avans hizmeti, kredi faiz oranlarıyla kıyaslandığında daha yüksek oranlara sahiptir. Yine de daha kolay alınabilmesi, kredi kullanımına göre tercih edilmesinin esas sebebidir. Nakit avans, çeşitli şekillerde kullanılabilirken daha çok kredi kartı ve banka hesabı üzerinden çekilir. Bazı bankalar, nakit avans hizmetini kredi kartı üzerinden sağlarken kimi bankalar, bu hizmeti yalnızca banka kartı ile sunmaktadır. Özetle çalıştığınız bankanın nakit avans hizmeti ne şekilde işliyorsa avansınızı o şekilde kullanabilirsiniz.

Nakit avans, standart nakit avans ve taksitli nakit avans olarak 2 şekilde tercih edilmektedir. Nakit avansta çektiğiniz tutar, bir sonraki ekstre döneminde hesabınıza ya da kredi kartı ekstrenize yansır. Yani ödemenizi ekstre tarihinin sonuna kadar yapmak zorundasınız. Taksitli nakit avans ise genel yapısıyla ihtiyaç kredisine benzemektedir. Taksitli nakit avans çektiğinizde çektiğiniz tutarı taksitlendirebilir, belirlenen taksit sayısına göre faiz ödemesi yapmak durumunda kalabilirsiniz. Taksitli nakit avans faiz oranları, standart nakit avans faiz oranlarına nazaran daha yüksektir. Bankalar, taksitli nakit avans kullanımlarında 9 aya kadar taksit yapabilmektedirler. İmza vermeden, kredinizin onaylanmasını beklemeden kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde ihtiyaçlarınızı anında karşılayabilirsiniz.

Bankalar, nakit avans hizmetini genişletmek adına internet ve telefon bankacılığı üzerinden de hizmet sunmaya başlamışlardır. Bankanızın telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı üzerinden nakit avans kullanabilir, böylece çekeceğiniz tutarın doğrudan banka hesabınıza aktarımını sağlayabilirsiniz. Bu durumda banka şubesine giderek ya da direkt olarak bankamatikten paranızı çekebilirsiniz. Faiz oranları, internet ve telefon bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde de geçerlidir. Standart ya da taksitli nakit avans çekerken faiz oranları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca uygulanacak işlem ücreti de çekim öncesinde bildirilmektedir. Tüm bu ücretleri ödemeyi onaylamanız durumunda nakit avansınızı anında çekebilirsiniz.

Taksitli nakit avans ve standart nakit avans, özellikle büyük bankaların gelirlerinde önemli bir yer tutmaktadır. İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İNG Bank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Finansbank ve Akbank, bu alanda en çok tercih edilen bankalar olarak bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın