Mortgage Sistemi Nasıl İşler?

yorumsuz
468

Mortgage Sistemi Nasıl İşler? Detaylı bilgi sahibi olun: Ev veya iş yeri almak için yeterli parası olmayanlara, alacakları gayrimenkulün genellikle %25’ini peşin olarak ödedikten sonra, geri kalan kısmının uzun vade ve uygun faizlerle, taksitler halinde ödenmesini sağlayan ve malın krediyi veren tarafından ipotek altına alınmasıyla gerçekleşen, bir tür kredi sistemi olan mortgage sistemi, ülkemizde de yaygınlaşıyor.

Buradaki en önemli husus, borç ödenene kadar malın sahibi krediyi veren kuruluş oluyor. İpotek borç ödendikten sonra kalkıyor ve borcu ödeyen mal sahibi durumuna geçiyor. Mülk sahibi ödemeler bitmeden başka bir konut almak için ipotekli mülkünü satabiliyor ve önceki ödemeleri yeni ödeyeceği miktardan düşüyor. Bu sistemin en büyük avantajı ise kira ödergibi mülk sahibi olunmasıdır.

Mortgage Kredi Çeşitleri Nelerdir

Genellikte taşınmaz mallar için kullanılan mortgage’ın çeşitlerini; konut kredisi, ofis ve imalathane gibi yerler için verilen iş yeri kredisi, arsa kredisi, konutların tadilatları gibi maksatlarla verilen konut geliştirme kredisi, kaba inşaatı bitmiş binalar için inşaat kredisi ve daha önceden alınmış olan konut kredisinin daha uygun koşullarda değiştirilmesini sağlayan refinans kredisi olarak sayabiliriz.

Mortgage Kredisinin Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Finans kuruluşları mortgage sistemini kullananlara bütçelerine uygun değişik ödeme seçenekleri sunuyor. Bunlar; ilk başlarda daha fazla ödeme yapılan azalan taksitli mortgage, daha az ödemeyle başlayan artan taksitli mortgage, özellikle emekli maaşını üç aylık alanlar için balon/dönem ödemeli mortgage, bazı birikimlerle arada ödeme yaparak, erken kapama ücreti ödemeden anaparanın ve taksitlerin miktarını azaltan ara ödemeli mortgage, standart bir ödeme planına bağlı kalmadan kişinin belirleyeceği özel/esnek ödemeli mortgage ve taksitlere daha geç başlamak için (en fazla 6 ay) taksit ertelemeli mortgage olarak mevcut.

Mortgage Sistemi Nasıl Çalışıyor

Krediyi kullanacak kişi alacağı mülkü seçiyor, pazarlığını yapıyor ve fiyatta mülk sahibi ile anlaşıyor. Daha sonra finans kurumuna (genellikle bankalara) müracaat ederek kredi talebinde bulunuyor, finans kuruluşu kişinin istediği krediye uygunluğunu ve alınacak mülkün durumunu inceliyor (eksper göndererek), bunlar olumlu olursa ödeme planı seçiliyor, gerekli formlar imzalanıyor, tapuda ipotek işlemi gerçekleştiğinde kredi kullandırılıyor.

Diğer Hususlar

İşlemler onaylandıktan sonra bir gün içinde kredi alınabiliyor. Kredi kullanmak için çok az belge gerekiyor ve bunlar kredinin kullanılacağı kuruluş tarafından bilgilendiriliyor. %1 veya %2 oranında anapara üzerinden yapılan hesapla erken kapama ücreti verilerek kredi kapatılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın