Mesaj İle Kredi Notu Öğrenme

1 yorum
4.109

Mesaj İle Kredi Notu Öğrenme mümkün mü? Bankacılık işlemleri öyle gelişti ki artık cep telefonlarımıza kadar geldi. Bu sayede zaman kaybı yaşamadan banka işlerimizi birkaç dakikada halledebiliyoruz. Bankalar da artık sizinle çalışmak için belli kriterler istiyor. Bunlardan birisi kredi notu sorgulama. Kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar fazla tutarda kredi çekebilirsiniz. Bu zamana kadar kullandığınız kredi kartları ödemeleri, çekilen kredilerin ödemeleri, hesap ve borç durumunuz farklı oranlarla hesaplanarak kredi notunuzu oluşturur. Yaptığınız her finansal işlem Kredi notunuza yansır. Bankalar da kredi notunu finansal puan olarak değerlendirir.

Tüm Cep Telefonu Operatörleri İçin Geçerli Kredi Notu Sorgulama Yöntemi

Cep telefonu operatörleri ve Kredi Kayıt Bürosu iş birliğiyle bir sms sistemi oluşturuldu. Bu sistemle kredi notunuza hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenmek için cep telefonlarınızın mesaj bölümüne TCKN yani Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı yazmalı ardından bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazmalısınız. ( Örneğin “11111111111 1970” ) bu mesajı 1122 numarasına sms olarak göndermelisiniz. Mesaj İle Kredi Notu Öğrenme bedeli 9 tl olarak belirtilmiştir.

Kredi Puanının Yüksek ve Düşük Olması Nasıl Anlaşılır?

Kredi puanları 0 ve 1900 arasında değişir ve sizin puanınız 1300 puanın üzerinde ise rahatça bankacılık işlemleri yapabilirsiniz demektir. Eğer 1000 puanın altında bir puanınız var ise daha sonra yapacağınız finansal işlemler özellikle de kredi kullanmak için kredi notunuzu şimdiden yükseltmeye çalışmanız gerekmektedir.

Kredi Notu Sorgulamak Neden Önemlidir?

Bankalarla yapacağınız işlemlerden önce kredi notu sorgulama işlemini yapmanız sizi bankada karşılaşabileceğiniz zaman kaybından kurtarır. Önemli bir husus ise herhangi bir bankadan yapacağınız kredi başvurusu red olarak cevaplanırsa bu cevap kredi notunuza olumsuz olarak yansır. Bu durumda zaten düşük olan kredi notunuz daha da düşer. Zaten redolan kredinize puanınız düştüğü için başka bir bankanın da red verme olasılığı artar. Acil kredi ihtiyaçlarında kredi notu yüksek bir kişi daha kolay kredi alırken kredi notu düşük kişi daha az ya da hiç kredi alamayabilir. Bu nedenle olası red cevabının kredi puanını düşürmemesi için bankalara kredi başvurusu için gitmeden önce kredi notu sorgulamakta fayda var.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Mesaj İle Kredi Notu Öğrenme (1 Yorum)

  1. Emekliyim kredigullandim ptt alıyorum İNG bank aktif bank tan kredi kullandım ödemelerinde bir sorun yok fakat bana kredi kartı verilmiyor kredi notum 1092 daha öncelerden takipteydim ödedim hemen ptt kremdim cıktı neden kredi kartı vermiyorlar öyle birşey olsa bireysel kredi vermezlerdi sanirsam busefer başvuru yapıyorum kredi notum düşüyor neyapmaliyim