Merkez Bankası Kredi Kaydı – Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

yorumsuz
185

Merkez  Bankası kredi kaydı yada kara liste sorgulaması nasıl yapılır? Müşterilerin bankalardan aldıkları kredi kartı,  kredili mevduat hesabı çek rotatif kredi gibi ürünleri kullanırken olumlu ya da olumsuz tutumlarına göre kredi notu kayıtları meydana gelmektedir. Yapılan bu kayıtlar sizin Kredi notunuzu durumunu belirlemektedir.

Sizler bankalarla olan ilişkilerinizde ne kadar düzenli ve eksiksiz iş yaparsanız puanınız sürekli artacaktır. Ancak aksi durum söz konusu olduğu zaman kredi notunu sürekli düştüğü için en sonunda kara listeye girme durumunda kalabilirsiniz. Kara liste banka ürünlerini kullanıp daha sonra ödeme zamanı geldiği zaman ödemelerini düzgün yapmayan kişilerin oluşturduğu bir listedir. Özellikle kredi kartı ve kredi ürünlerinde 90 günü geçen süreç içerisinde ödemesini yapmayan müşterilerin düştüğü kötü durumun neticesi kara liste olduğunu söylemek gerekir.

KKB tarafından kaydedilen bireysel olarak ulaşmak imkansızdır. Kredi kayıt bürosu kayıtlarına sadece bankalar ulaşabilir. Merkez Bankası veri tabanında hazırlanan bu bilgiler sadece bankalar tarafından görülür. Tüketiciler bankalardan daha sonraki işlemlerinde bu sonuçların kendilerine olumlu ya da olumsuz şekilde yansıtılacağını bilmesi gerekir.

Merkez Bankası sicil kaydını öğrenmek için dilekçe ile müracaat yapılması gerekmektedir. Merkez Bankası’ndaki sicil kaydını öğrenmek isteyen kişiler ister kendisi isterse yetkili kıldığı bir başka kişi müracatta bulunabilir. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimlik numarası yazılı dilekçe ile Merkez Bankası’na müracaat edildiği takdirde kara liste durumu sizlere bildirilecektir. Kara liste durumunun kontrol edilmesi için Merkez Bankası ne yazdığını dilekçede gerekli bilgilerin tamamı net bir şekilde yazılması gerekmektedir. Merkez Bankası kredi kaydı kara liste sorgulaması nasıl yapılır sizlere kısaca anlatmaya çalıştık. Önemli olan listeyi sorgulamakta kara listeye düşmemek için düzenli müşteri olmak olduğunu unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın