Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim

yorumsuz
387

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim Gelire göre ne kadar kredi çekebilirim konusu biraz kesin hükümler içermediği için bankaların genel yaklaşımına göre değişiklik gösterir. Eğer aylıklı bir gelir sahibi iseniz maaşınızın üçte birini geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir. Merkez Bankası tarafından açıklanan Finansal İstikrar Raporunda tüketiciler ancak yıllık gelirlerinin en fazla yüzde 30’u kadar kredi taksiti ödemek şartıyla kredi çekebileceklerini açıklamıştır. Bu durum da kesinlik belirtmediği için vadeler ve kredinin cinsine göre farklılık göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse tüketici kredisi almak için en fazla 36 ay vade yapılırken, taşıt kredisi almak için 48 aya kadar vade yapılmaktadır. Bunların yanında kredi notu da alacağınız krediler için miktarın ve vadenin belirlenmesinde önemli bir etkendir.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim

Daha anlaşılır bir şekilde özetlemek gerekirse, eğer sizin üzerinizde halihazırda ödenek de olduğunuz bir kredi türü bulunuyorsa önce kredi veya kredi kartı ödemelerinizi aksattıysanız ya da gelirinizi belgeleyemediyseniz, düzenli bir gelirimiz olsa bile, kredi almanızın pek imkanı yoktur. Ancak bu saydığımız olumsuz durumları yaşamadıysanız yani ödemeleriniz düzenli ise, gelirinizi belgelediyseniz size büyük ihtimalle Merkez Bankası’nın uygun gördüğü şekilde yani yıllık gelirinizin %30 oranında kredi verilebilir.

Sabit bir maaşınız varsa zaten sizin için fazla bir sorun çıkmayacaktır. Çalışanlar için bankalar fazla bir zorluk çıkarmadan kredi desteği sağlamaktadır. Elbette size verilecek olan kredi miktarı da sınırsız değildir. Bankaların yaklaşık maaşa göre oluşturduğu bir kat sayı mevcuttur. Bu da maaşınızın 20 katı civarında kredi desteği sağlanabileceği şeklindedir. Eğer sabit bir maaşınız yoksa belgeleyebildiğimiz geliriniz varsa kredi miktarı bankayla yapacağınız görüşmeler ile istediğiniz şekilde düzenlenebilmektedir. Çünkü her bankanın çalışma usulleri ve politikaları farklılık göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın