Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

7 yorum
234.979

Son günlerde ”maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim”diye soran banka müşterileri artmakta. Bankalar sabit gelirli olan müşterilerine kredi vermeyi tercih etmektedir. Çünkü geri dönüşü olduğunu bildiklerinden maaşlı müşterilere kredi vermek için asla hayır diyemezler. Bu bakımdan elbette kredi notu kriterlerine de bakarlar, ancak sabit bir maaşınız varsa yine de size kredi vermek için fazla zorluk çıkaracaklarını düşünmüyoruz Finansal kuruluşlar sizin maaşınızın yüzde 60’a varan oranda kredi kullanmanıza sıcak bakmaktadır. Bankalar yaptıkları hesaplamada yıllık gelirinizin yüzde 60’ından fazlasının kredi taksiti olarak ödemenizi göre kredi talebinizi değerlendirmek isterler.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Son zamanlarda bankalar bu kriterleri de oldukça aşarak maaş müşterisine maaşının 20 katına kadar yıllık kredi kullandırma yoluna gitmektedirler. Elbette sadece maaşa bakarak kredi verilmiyor. Bankalar  sizin kredinizi geri ödemeniz için, her türlü gelir kalemlerinizi hesaplayarak değerlendirmeye alıyor. Başka gelir kaleminiz varsa onları da hesap ederek sizin çekebileceğiniz kredi miktarını hesap edebiliyorlar. Kredinizin limitini belirleyen etkenler arasında taşınmaz mal gelirleriniz, faiz gelirleriniz, ek iş gelirleriniz gibi farklı kriterler de dikkate alınmaktadır. Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim sorusu böyle cevaplanmış olur.

Bütün toplamın yüzde altmışı kadar size kredi kullandırma fırsatı sunulmaktadır. Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusu, standart bir cevabı olan soru değildir. Sadece maaşınıza göre kredi çekmek istiyorsanız elbette bunu da kredi skorunuza göre bankalar değerlendirip karar verecektir. Ancak tekrar hatırlatalım. Eğer sorunsuz, düzenli bir müşteri iseniz bankalar maaşınızın 20 katına kadar size ihtiyaç kredisi verebilirler.

Maaşınıza göre çekebileceğimiz kredi miktarını hesaplamak için basit bir örnek verebiliriz. Tüketici kredisi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun aldığı karar gereği size en fazla 48 aya kadar vade verilmektedir. Aylık gelirinizi en fazla yüzde 60’ı kadar kredi taksidiniz olacağına göre, 1500 TL geliriniz olduğunu varsayarsak, gelirinizin % 60’ı x 48 sizin maksimum çekebileceğiniz kredi miktarını göstermektedir. Bu basit hesaba göre çekebileceğiniz yıllık kredi tutarı 40 bin civarında olacaktır. Eğer taşıt kredisi alacaksanız aynı şekilde en fazla 48 ay ile sınırlandırıldığı için x 48 olacaktır. Bu şekilde hesap yaparak maaşınıza göre ne kadar kredi alacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Ancak tüm kredi işlemlerinde bildiğiniz gibi şu hiçbir zaman göz ardı edilemez. Bir banka müşterisinin kredi sicili ne kadar temiz ise her zaman kredi almasının kolaylığı ve alacağı miktarın büyüklüğü artacaktır. Unutmayın bankalar her zaman risksiz müşteriyi sever.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim? (7 Yorum)

  1. Yalnız bazen bankalar maaşı çok üstünde 35 40 katına kadar kredi verebiliyor.kişinin kira geliri hiç borcu olmaması vs de önemli .

  2. Kredi cekmek istiyorum ve daha önce hic kredi kullanmadım hangi bankaya gittiysem kredi kartım olmadığndan kredi vermediler maas borduromda var yüksek primli yatıyorum 2.500 civarı maasm var nasıl kredi cekebilirim ben.

  3. bir yil once avukatlik oldum borcumu kapatalida bir yil oldu ama dun kart basvurusunda bulundum red geldi sicil affi yarrlanabilirmiyim

  4. Merhaba ben 3 aydan beri sigortalı olarak çalışıyorum ancak maaşımı elden alıyorum buna bağlı olarak 10.000 YTL kredi çekmek istiyorum ama bunun için neler yapmam lazım ve hangi banka kredi verir