Kurumsal Finansman Desteği

yorumsuz
503

Kurumsal Finansman Desteği Nedir? Kurumsal finansman desteği ya da kısa adıyla KFD, katılım bankaları tarafından kullanılan bir finansman sistemidir. Bu konuda hakkında bilgi sahibi olmayanlar, kurumsal finansman desteği nedir? diye merak edebilirler. Faizsiz bankaların sunduğu kurumsal finansman desteği hakkında fikir sahibi olmanız adına bu kapsamlı yazıyı hazırlama gereği duyduk. İşletme sahipleri ya da yetkilileri tarafından kullanılabilen bu yöntem, faizsiz fon sağlama uygulaması olarak adlandırılabilir.

Firmalar, ürün almak için tedarikçilerinden fatura talebinde bulunurlar. Alınacak ürünlere ait fatura ya da proforma belgesi, katılım bankaları tarafından finanse edilebilir. Diyelim ki temizlik malzemeleri satışı yaptığınız bir dükkânınız var. Katılım bankalarından birine başvurarak söz konusu ürünlere ait fatura ya da proformayı kullanarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka, kredinizi onayladıktan sonra söz konusu malları satın alır ve belli bir kâr oranı ekleyerek size satar. Alınan malı 48 aya kadar artan vadelerle ödeyebilirsiniz. Kurumsal finansman desteği, özellikle faizsiz fon sağlamak isteyen işletme sahipleri ve yetkilileri tarafından kullanılan bir finansman yöntemidir.

Kurumsal finansman desteği, ülkemizde 5 katılım bankası tarafından sunulmaktadır. Albaraka Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından verilen kurumsal finansman desteği, konvansiyonel bankalarda ise doğrudan nakit para şeklinde işlem görmektedir. Kurumsal finansman desteğinde krediyi kullanan kişiye herhangi bir ödeme yapılmaz. Kredi tutarı, doğrudan satıcı kişiye ya da firmaya ödenir. Alınan mal, kurumsal finansman desteği kullanan müşteriye teslim edilir. Krediyi kullanan banka müşterisi, finansman sağlandıktan sonra ürünlerini teslim alabilir.

Katılım bankaları, kurumsal finansman desteğini genellikle POS ve çek müşterilerine kullandırırlar. Zira kurumsal finansman desteği, çok sayıda belgenin kullanıldığı bir finansman türüdür. Şirketlerin vergi levhası, muhasebe belgeleri ve istihbarat belgesi gibi belgelerin şart olarak koşulduğu kurumsal finansman desteğinde belli bir kâr oranı uygulanmaktadır. Kâr oranı, satın alınacak mala, toplam fatura ya da proforma bedeline ve vade sayısına göre belirlenmektedir. Satın alınacak ürün ya da ürünlere göre sigorta şartı da aranabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın