Krediyi Erkenden Ödersem Borçlar Silinir mi?

yorumsuz
204

Herhangi sebeple ihtiyaç doğunca çekilen kredi düzenli olarak ödenirken beklemediğiniz bir yerden para gelince kredi ödemeye gerek kalmadığını anlayıp çektiğiniz Kredi kredinin tamamını ödemek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda Kredi erkenden ödersem borçlar silinir mi ya da faizler silinir mi, diye merak ediyorsanız, hemen bu durumun size açıklamaya çalışalım.

Vadesinden önce kapatılan kredi için, vadesi gelmemiş kredi taksitlerinin faizleri ödenmez, yalnız ödeme planıyla ilgili döneme ait kalan anapara tutarı ödenmek zorundadır. Yani bu durumda tüketicilerin kafası biraz karışıyor. Bunun sebebi de ödenen taksit üzerinden eğer bir kaç gün geçti ise Kredi kapama tutarı ödeme planında gözüken anaparadan biraz daha fazla olacağından, geçen birkaç gün karşılığı olarak faiz işleyecektir.
Çektiğiniz kredinin tamamını erken ödediğimiz zaman faizler kaldırılır hiçbir faiz ödeme zorunluluğu yoktur. Ancak yapılan son düzenleme ile bankalar Yüzde 2 oranında erken kapama komisyon hakkı kazandıkları için buna ceza komisyonu adı verilmektedir. Bu durum da bankaların inisiyatifine bırakıldığından çekilen kredinin erken ödenmesinden dolayı bankaların uğrayabileceği zararı telafi etme amaçlı olarak düzenleme yapılmıştır.
Kredi erken kapama cezası bütün kredilerden alınamaz. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yapılan son değişiklikler 6 Mart 2007 tarihinden önce çekilen konut kredileri için erken kapama komisyonu alınamaz.

Erken Ödenen Kapanan Kredinin Borcu Azalır mı?

Kredi transferi olarak da bilinen başka bankadan çekilen kredi sebebiyle borcun devredilmesi işleminde bir kredinin erken kapatılıp yeni bir kredinin kullanılmasında yine  komisyon alınamaz. Faizlerin aşırı düşmesi sonucunda kredi yapılandırılmasında da erken ödeme ceza komisyonu alınamaz.
Krediyi erkenden ödersem borçlar silinir mi sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız konuya açıklık getirdik. Kısaca özetlemek gerekirse, çektiğiniz krediyi tamamen kapatmak için sizden bankalar komisyon ya da faiz almak alma hakkına sahip değildir. Ancak erken ödeme komisyonu hakkı kazandıkları için çektiğiniz kredinin yüzde 2 oranında komisyon isteme haklarına sahiptirler. Bu durumu iyi hesap ederek kar ya da zarar edip etmeyeceğinizi siz kendiniz hesaplayın. Ona göre erken ödeme yapabilirsiniz. Ancak yüzde 2 komisyon sizin için fazla bir rakam ise taksit taksit ödemeye devam edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın