Kredilerle İlgili Bilinmesi Gerekenler

yorumsuz
222

Kredilerle İlgili Bilinmesi Gerekenler… Kredi nedir? Öncelikle kredi kavramını açıklamakla başlayalım. Bankalar ihtiyaç sahibi müşterilerine kredi verirler. Peki bu kredileri niçin ve nasıl verirler. Çeşitli ihtiyaçları olan müşteriler (ihtiyaç kredisi direk bu isimle adlandırılıyor zaten) örneğin otomobil almak için ya da konut almak için eğer ellerinde birikimleri yoksa kredi çekmek isterler. Doğal olarak kredi çekmek için en güvenilir kurumlar bankalardır. Tabi faiz oranları ya da alınan masraflar vs işin bir başka boyutu.

Bankalar taşıt kredisi ya da konut kredisi adı altında çalışanlara peşinen belirli bir tutarı verirler. Örneğin kullanım amacına göre 5000 TL kredi’den başlayıp 250.000 TL kredi ye kadar bu rakamlar ulaşabilir. Tabi doğal olarak çekilen bu kredilerin faizleri maliyete yansır. Örnek vermek gerekirse konut almak için bankalardan 250.000 TL çeken bir müşteri kabaca söylersek 10 yıl ya da 15 yıl gibi vadelerin sonunda 500.000 ya da vadenin uzamasına kredi faiz oranı gibi durumlara bağlı olarak belki de aldığı kredinin 3 katı olarak 750.000 tl  ye kadar bile geri ödeme yapabilir. İşte bu nedenle tüketiciler kredi çekerken en düşük faizli kredi veren banka‘yı kullanmak ister. Ayrıca biraz daha sabırsız ya da aceleci olanlar ise gelir belgesiz kredi ya da bankaya gitmeden kredi çekmenin yollarını öğrenmek ister.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ise müşterilerin kredi, kredi kartı, faturaları gibi parasal işlemlerinin kayıt altında tutulup bir not ile ifade edilmesidir. Kısaca anlaşılır bir şekilde açıklamak istersek örneğin kredi notu 1850 olan biri güvenilir, borcuna sadık, geliri yüksek ya da kredisini ödemekte zorlanmayacak birisi olarak düşünülür. Yani kredi notu kredi çekmek için yeterlidir. Kredi notu 600 olan birisi ise son derece riskli kredi alması çok zor olan bir banka müşterisi olarak görülür.

Kimler Kredi Çekebilir?

Sigortalı çalışan, sigortalı olmasa bile düzenli yeterli geliri olduğunu kanıtlayabilenler bankalardan kredi çekebilir. Ayrıca emekliler ve özellikle de devlet memurları bankalardan rahatlıkla kredi alabilirler.

http://www.kredialmak.com özel yazısıdır.

kredi ile ilgili wikipedia içeriğine de göz atabilirsiniz:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kredi

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın