Kredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir

17 yorum
1.550

Kredi skoru banka müşterilerinin kredi geçmişlerine bakılarak çeşitli risk etkenlerinin analizi yapılarak oluşturulan bir puanlama sistemine verilen genel bir addır. Kredi skoru bankacılık sisteminde kredi başvurusu yaptığınız zaman sizin hakkınızda bilgi edinmek amacıyla kontrol edilen ve talep ettiğiniz kredinin değerlendirilmesi açısından önemli bir çıkış noktasıdır.
Banka müşterilerinin geçmiş dönemlerdeki kullandığı her türlü kredi ile ilgili bilgilerin yer aldığı ve daha önce kullandığınız kredilerin ne kadar süre içerisinde geri ödendiğini, bu ödeme işlemleri yapılırken düzensiz ödeme olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunan kontrollü bir sistemdir. Daha önce aldığınız kredilerle ilgili gecikmelerin takibe düşmüş kredilerin veya bunlarla ilgili her türlü bilginin merkezi Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Bu şekilde herhangi bir bankadan kredi çekmek için müracaat yapıldığı zaman daha önceki kredi bilgileriniz kontrol edilerek size özel kredi skoru ortaya çıkacaktır.

Daha önceki bankacılık geçmişiniz olumlu ise kredi skorunuzu yüksek ancak, olumsuz ise doğal olarak bu skor düşük çıkacaktır ve kredi talebinde bulundunuz bankalar size kredi vermeyi uygun bulmayacaktır.

Kredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir

yanlogoKredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir sorusunu cevaplamaya çalışalım. Kredi skorunun düşük olması elbette büyük bir sıkıntıdır, ancak düşündüğünüz kadar önemli bir problem de değildir. Kredi skorunu yükseltmenin farklı yöntemleri mevcuttur. Bunlardan en önemlisi mevcut kredi kartlarınızı düzenli ödemeniz gerekir veya en azından minimum ödemelerimi düzenli yapılması size kredi skorunuzu yükselmesine katkı sağlayacaktır.

Kredi skoru neden düşer

Kredi skorunu düşüren en önemli etkenlerin başında, bankalara olan borcunuzu zamanında düzenli olarak ödememenizin neden olduğunu bilmelisiniz. Çünkü bankalar borcuna sadık olan ve düzenli ödeme yapan müşterileri tercih eder. Bunun için de daha önceki aldığınız kredilerin düzenli olarak geri ödenmesi sizin kredi skorunuza olumlu ya da olumsuz şekilde yansır. Ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız doğal olarak skorunuz yükselecektir, ya da tam tersi bir durum söz konusu ise düzensiz bir müşteri iseniz sizin kredi notunuz düşecektir. Bu bahsettiğimiz kural sadece çekilen kredilerin geri ödemesi ile ilgili bir durum değildir. kredi kartlarınızın borçlarını da aynı şekilde düzenli olarak ödeyip ödememeniz kredi notunuzun artı ya da eksi yönde etkilenmesi ne sebep olacaktır.
Kredi notunu düşüren önemli bir etkendir daha önce yaşamış olduğumuz gibi yasal takipleriniz olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca çok sık yaptığınız kredi başvuruları veya borcunuzun yüksek olması, kredi kartlarınızın limitlerini dolduruncaya kadar alışveriş yapmanız, adınıza kayıtlı hesap borçlarının fazla görüşmesi de kredi skorunu düşüren etkenler arasında sayılabilir.

Kredi skoru düşük olanlar kredi kullanabilir mi

Bu soruya ne ‘Evet’ ne de ‘Hayır’ şeklinde cevap veremeyiz. Çünkü bankalar tüzel kişilikler olduğu için çalışma sistemleri farklılık göstermektedir. Paradan para kazanma sistemi ile çalıştıkları için de eğer müşterileri çoksa size kredi vermeyebilirler, ancak müşteri potansiyelleri düşükse her türlü fırsatı değerlendirmek için kredi skoruna bakmadan da kredi verme yoluna gidebilirler.

Kredi notu düşük olanların kredi alabilmesi için bankalarla görüşerek özel durumlarını ve sebeplerini açıklaya bilenlerin kredi çekme ihtimali vardır. Eğer borç veren vermeyi düşünen finans kurumları ile iyi iletişim kurarsınız ve kendinizi iyi anlatırsanız olumsuz kredi skorunuzu rağmen siz borçlarınızı ödeyeceğinize ikna ederseniz, kredi vermeleri mümkün olabilir.

Kredi notu nasıl yükseltilir

Kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenlerin başında geciken ödemelerinizi tamamen kapatmak ve düzenli ödeme durumuna getirmek gerekir. Finans kurumları güncel kredi takibinde olan müşterilere kredi vermeyi pek uygun bulmaz. Ayrıca kredi limitine göre borçluluk oranınızın yüksek olması ve yaptığınız gecikmeli ödemeler de sizi olumsuz yönde etkiler. Bütün borçlarınızı birleştirerek taksitlendirme yoluna gidip ödeyebileceğiniz bir seviyeye çekerseniz kredi skorunuz olumlu yönde artmaya başlayacaktır. Diğer taraftan geçmişteki kredi hesaplarınız veya gözünüzden kaçan ödemeleri de tek tek inceleyerek düzeltmeniz gerekir. Bütün bunları yaptıktan sonra birkaç faturanızı kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verip düşük limitli ihtiyaç kredisi kullanarak, birkaç ay düzenli ödeme yaparsanız yine kredi skorunuzun artmasına katkı sağlar.

Hiç kredi kartı olmayanlar neden kredi kullanamaz

Daha önce herhangi bir finans kurumu ya da bankadan kredi ya da kredi kartı işleminiz olmamasından dolayı sizin finansal geçmişinizi değerlendiren Kredi Kayıt Bürosunda kaydınızın bulunmaması sebebiyle kredi skorunuz da oluşamaz. Bu sebeple kredi almak için başvuruda bulunduğunuz finans kurumu veya banka sizin daha önceki bankacılık işlemlerinizi araştırır. O zaman geçmişe yönelik ödeme hareketleriniz öğrenilmek istenecektir. Yani kredi skorunuzu göre size kredi vermenin uygun olup olmadığına karar verilecektir.

Daha önce bankacılık işlemlerinden faydalanmayınca doğal olarak sizin kredi skorunuz oluşmamıştır. Bu sebeple herhangi bir bankadan ufak çaplı bir banka hesabı açtırarak ödeme, havale gibi işlemler yaparak olumlu yönde kredi skoru elde etmeye çalışmalısınız. Bunun neticesinde de sizin de kredi skorunuz oluşacak ve sonraki dönemlerde Kredi çekmek için müracaat ettiğiniz bankalar kredi skorunuzu görünce, size talep ettiğiniz kredi türünde para vermek için destek sağlama yoluna gidecektir. Kredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir gibi sorular hakkında cevaplar vermeye çalıştık.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir (17 Yorum)

  1. Kredi çekmek için bankaya gittim ve kredi almak istediğimi söyledim fakat yapılan araştırmalar sonucu kredi notu yetersizliğinden dolayı kredi alamadım.

  2. Zamanımızda kredi kartı kullanma konusu günlük yaşantımızda vazğeçilmezlerin başında yer almaktatır. Eskiden direk nakit kullanılırken şimdi kredi kartı ile alışverişler daha cazip bir hal almasıyla kredi kartı kullanımı çok kullanışlıdır. Yeterki kredi notunuz yüksek olsun o zaman kredi çekmekile bir sorununuz olmuyor.

  3. Genel olarak kredi çekmek için kredi notumuzun yüksek olması lazım. Bunun için de aylık borçları düzenli ödemek 🙂

  4. Artık tüm bankalar neredeyse kredi notuna dahi bakmadan kredi veriyor. Sonra ise ne var ne yok elinden alıyor. Bu yüzden kredi almadan önce ödeyebileceğinize inanarak kredi almak en mantıklısı.

  5. Herhangi bir bankadan kredi çekmeden önce kredi notunuzu öğrenmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü eğer yanlış bilmiyorsam her başvurduğunuz ve olumsuz sonuçlanan kredi bankalar gözünde sizi bir adım daha aşağı çekiyor.

  6. Bankalara gittiğimiz zaman sürekli düşük kredi notu vs. gibi sebeplerden dolayı başvurularımız kabul edilmiyordu. Sizin bu yararlı makaleniz sayesinde kredi notu mu yükselteceğim ve tekrardan başvuru yapacağım. Faydalı bilgi sağladığınız için teşekkür ederim

  7. İş kurmak ya da işini büyütmek isteyenlere sürekli olarak kredi vb. şeyler sunuluyordu bir zamanlar belki hala sunuluyordur da ben bulamadım. Findex notuma baktım kredi puanım yeterli çıkmıyor bu yüzden de kredi skorumu yükseltmem gerekiyormuş kredi kartı istedim bir iki haftaya kadar göndereceklerini söylediler merakla bekliyorum.

  8. Şimdiye kadar hiç kredi çekmedim. Çekmeyi belki ilerleyen yıllarda düşünebilirim. İlerde işime yarayabilir 🙂 Makale için teşekkürler..