Kredi Sicil Sorunu Nasıl Çözülür

yorumsuz
2.011

Kredi Sicil Sorunu Nasıl Çözülür? İçerisinde bulunulan ekonomik koşullar sebebiyle yapılan tüm finansal işlemlerde bankalarla işlem yapılmak durumunda kalınmaktadır. Son senelerde Türkiye genelinde tüm devlet ve özel kuruluşlar artık bankalarla çalışmaktadırlar. Bundan ötürü pek çok kişinin de bankalarla ilişkisi bulunması kaçınılmaz olmaktadır. Bankalarla olan finansal alışverişlerin sağlıklı olabilmesi için tüketicilerin sicillerinin oldukça temiz olması önem taşımaktadır. Kredi sicili kötü ya da bozuk olan tüketicilerin sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan birisi olan kredi sicili sorunun nasıl çözüme kavuşturulacağına yazımızda yer vereceğiz.

Kredi sicili bozuk olan tüketicinin bankalarla sağlıklı bir finansal etkileşim kurabilmesi son derece zordur. Bütün özel ve devlet kaynaklı kurumlar bankalarla etkileşim halinde bulunmasından ötürü tüketicilerin bankalardan uzak durabilmeleri de imkansız hale gelmektedir. Tüketicinin kredi sicilinin kötü olması da bankalarla olan tüm ilişkileri etkileyici nitelikte olacaktır.

Kredi Sicilinin Bozulma Nedenleri

Kredi sicil durumu bozulduğu zaman bankalar tüketiciyi şüpheli müşteri niteliğinde görmeye başlamaktadır. Bu sebeple bankalarla yapılan tüm işlemlerde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kredi sicil notunu düşüren ve tüketiciyi bankaların tüketiciyi şüpheli müşteri olarak algılamasına sebebiyet veren nedenler arasında;

  • Çekilen kredilerin zamanında ödenmemesi.
  • Çekilen kredinin ödenmemesiyle takibe düşülmesi ve daha sonrasında tüketici hakkında bankanın haciz işlemi başlatması.
  • Kredi kartı borçlarının tüketici tarafından zamanında ödenmemesi.
  • Kefil olunan borcun ödenmemesi halinde kefil kişi hakkında takip işlemi başlatılması.
  • Bankadan kullanılan nakit avansın zamanında geri ödemesinin yapılamaması sayılabilir.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilebilir?

Kredi sicilinin belirtilen nedenlerden ötürü bozulması her zaman bu düşük seviyede kalacağı anlamına gelmemektedir. Kredi sicilleri sürekli olarak değişmektedir ve kredi sicili yapılan bankacılık işlemlerinin durumlarına düşer ya da yükselir.

Kredi kartından kaynaklı borçların ödemelerinde gerçekleşen sorunlardan ötürü kredi sicilinin bozulması halinde, kredi kartı borçlarının dönem borçlarının kapatılması gerekecektir. Sonrasında kalan borçlarda tüketici bankaya yapılandırma talebinde bulunabilir. Gerçekleştirilen yapılandırmanın ardından borçların zamanı gelince düzenli olarak ödenmesi önem taşınmaktadır.

Çekilen kredinin ödenmemesinden ötürü kredi sicilinin bozulması halinde, bankayla görüşülerek kredinin tekrardan yapılandırılması talebinde bulunulabilir. Ödenen taksitlerin tutarlarıyla orantılı olarak böylece yeni bir ödeme planı oluşturulabilir. Yapılan ödeme planıyla bankaya yapılacak ödemeler düşecek fakat vadeler uzayacaktır. Böylelikle borçlar kapatılırken kredi sicili de düzelmeye başlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın