Kredi Red Nedeni 09 Ne Anlama Geliyor

yorumsuz
51.142

Kredi başvurusu neden reddedilir? Kredi için  başvuruda bulunan pek çok müşterinin aklında bulunan soru yaptıkları kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağıdır. Bilhassa acil bir ihtiyaç için kredi kullanmayı isteyen tüketicilerin kredi başvurularının reddedilmesi durumunda büyük bir hayal kırıklığı yaşanabilmektedir. Elbette bankalara yapılan her kredi başvurusunun onaylanması da söz konusu olamaz. Her gün bankalara yüzlerce kişi kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bu müracaatların belli bir değerlendirme süreci bulunur. Bankalar, aldıkları müracaatları başvuruyu yapan kişinin kredi notu öncelikli olarak birçok noktayla beraber değerlendirmeye alıyor. Genellikle son dönemlerde yapılan kredi başvurularında kredi notundan ötürü kredilerin ret olma durumu artış göstermiş bulunuyor.

Bankalar kredi müracaatının reddedilmesi halinde mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da kısa mesaj yoluyla müşterilere ret cevabını bildirmektedirler. Bu tür bir bildirimde kredinin ret sebebinde kodlarda yer alabilmektedir. Pek çok tüketici bu tür ret kodlarının ne anlama geldikleri hakkında fikir sahibi değillerdir. Bankaların sistemleri otomatik sistemler olmasından ötürü direkt kod sistemiyle çalışmaktadırlar. Ret işleminde neden olarak da kod şeklinde müşteriye gönderim sağlanmaktadır.

Kredi Çekim Süreci

Kredi kullanmak isteyen müşteri, kredi müracaat kanalları arasında internet bankacılığı, SMS başvurusu, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ya da şubeden kredi başvurusunda bulunduğu zaman, başvuruyu alan banka müşterinin çekmeyi istediği kredi tutarını, müşterinin genel durumunu ve müşterinin kredi notunu değerlendirmeye alarak krediyi onaylayıp onaylamayacağına karar verecektir. Verilen kararın ardından müşteriye internet bankacılığı, kısa mesaj, mobil bankacılık yollarıyla karar iletilir. Kredi onaylanmışsa, bu halde bankayla müşteri arasında kredinin sözleşmesi yapılacaktır.

Kredinin Red Edilmesi ve Kredi Red Nedeni 9

Kredinin reddedilmesi durumunda, red nedeniyle beraber banka müşteriye bildirimde bulunmaktadır. Kısmen onay alan kredilerde, müşterinin başvuruda bulunduğu tutarlarda değil de, çok daha az tutarda kullanılabilecek kredi miktarı müşteriye iletilecektir. Kısmen onay durumlarında belirlenen tutarı müşteri ister kabul edebilir, isterse de başvuru işlemini iptal edebilir.

Kredi Red Nedeni 09, müşterinin kredi notunun yeterli görülmemesinden ötürü kredi başvurusunun onaylanmaması durumudur. Kredi notu, kredi kullanmayı isteyen müşteriler için son derece önemli bir veridir. Kredi notu, müşterinin daha önceden bankalarla gerçekleştirdiği işlemleri açığa çıkarmaktadır. Yani bankaların müşterilerini seçebilmesi açısından kredi notu oldukça önemli bir referans kaynağıdır.

Kredi Red Nedeni 9 uyarısını almamak için neler yapılmalı?

Bunun için tüm faturalarınızı varsa önceki ihtiyaç kredisi taksitlerini ve kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödemeli ve yaklaşık 6 ay boyunca hiçbir şekilde aksatmamalısınız. Bu 6 ay boyunca kredi başvurusu yapmayınız. 6 ayın sonunda kendiliğinden kredi siciliniz temize çıkacak, puanınız artacak ve artık siz değil bankalar sizin peşinizden koşmaya başlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın