Kredi Puanını Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

yorumsuz
446

Türkiye’de kredi çekmek isteyenlerin karşılaştığı en büyük problemlerinden birisi kredi notuna takılmalarıdır. Kredi notu nedir, kredi puanını yükseltmek için ne yapılmalı diye aklınızdan geçiriyorsanız hemen açıklayalım. Bankalar tarafından müşterilerinin finansal geçmişlerini ortak bir kuruluşta değerlendirilerek, analiz edilmesi sonucunda yapılan puanlama sistemi, olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Bugüne kadar bankalarla yaptığınız her türlü kredi alışverişinde, özellikle de geri ödemeleri düzenli bir şekilde takip edip sorun çıkarmadıysanız, puanınızın yüksek olacağını bilmelisiniz. Ancak aldığınız kredileri geri ödemelerde aksamalar yaşandıysa, yani düzenli olarak geri ödeme yapamadıysanız kredi notunuz doğal olarak düşük olacaktır.
Eğer kredi notumuz düşükse, risk grubuna dahil olduğunuz için bir sonraki ihtiyaç durumunda gittiğiniz banka sizin kredi notunuzun düşük olduğunu görünce, size kredi kullandırma hakkını olumsuz olarak değerlendirebilir. Bu gibi durumlarda kredi notunun yükseltilmesi gerekmektedir.

Kredi puanını yükseltmek için ne yapılmalı?

  • Daha önceden aldığınız bütün kredi kartlarına ait borçları tamamen kapatmanız gerekmektedir. Bütün borçlarınızı ödedikten sonra, bir ay bekleyerek limitlerinizin aktif olmasını sağlamalısınız.

  • Bankalardan açtırdınız cari hesapların üzerinden EFT ve  Havale gibi işlemleri gerçekleştirmeye çalışarak  internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanmalısınız. Böylece aktif bir müşteri olduğunuz için kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır. Eğer hesabınızda 500 TL’den fazla para bulundurursanız, etki daha da büyüyecek kredi notumuz hızlı yükselecektir.

  • Banka ile ilgili eksik yönlerinizi düzenledikçe  kredi limiti arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede limitleriniz yükseldiği için kredi notunuz da limitlere paralel olarak yükselecektir.

  • Farklı bankalardan kredi kartı alarak, kullanmasanız bile aktif olduğu halde borcunuz gözükmezse kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlamış olursunuz. Hatta kredi kartlarıyla küçük alışverişler yaparak asgari ödeme değil de her ay tamamını düzenli öderseniz, bu sizin için kredi notu yükseltme fırsat olacaktır.

  • Mevcut vadesiz banka hesaplarımızdan otomatik ödeme talimatı vererek özellikle kredi kartlarınızın borcunu öderseniz, kredi notunuzun yükselmesine büyük katkı sağlamış olursunuz.

Yukarıda sıraladığımız ipuçlarını düzenli olarak uyguladığınız zaman siz de göreceksiniz ki, kredi puanını yükseltmek için ne yapılmalı diye fazla düşünmenize gerek kalmayacak.
Kredi notumuzu öğrenmek isterseniz her ayın son günü Findeks üzerinden güncelleme yaparak, öğrenme şansınız mevcuttur. Findeks’in sitesi: https://www.findeks.com/

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın