Kredi Ön Onayı Ne Demektir?

yorumsuz
206

Banka müşterilerinin kredi çekmek amacıyla ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi ürünlerinden herhangi birine başvuru yaparak bankaya müracaat yapması sonucunda ilgili finans kurumu veya bankanın talep eden kişi hakkındaki yaptığı ilk değerlendirmeyi kredi ön onayı denmektedir. Bunun neticesinde başvuru yapan kişinin sonraki değerlendirme için olumlu ya da olumsuz cevap verilir.

Kredi Ön Onayı Ne Demektir?

Kredi ön onay yapmak için bankaya bizzat gitmenize gerek yoktur. Bunun için internetten veya telefon bankacılığı sayesinde müracaat yapabilirsiniz. Eğer yaptığınız başvuru ile ilgili olumlu bir durum söz konusuysa müracaat ettiğiniz banka size kredi ön onayının olumlu olduğunu, işlemlerin devamı için en yakın şubeye gitmeniz gerektiğini size farklı iletişim kanalları ile bildirir.
Bankalar yaptığınız Kredi ön onayını değerlendirdikten sonra sizden gelir durumunuzu ve borç ödeme düzeninizi inceler. Bu sebeple kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kayıtlar nasıl incelenir. Bu kayıtlarda sizin bankacılıkla ilgili geçmişiniz detaylı bir şekilde istatistiki bir veri olarak ortaya konur. Geçmiş bankacılık deneyimleriniz sizin kredi ön onayı için olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağı anlamına gelir.

Bazı durumlarda tüketicilerin yaptığı kredi başvurusu için kredi ön onayı kabul edilmez. Bunun en büyük sebebi kredi notunuzun düşük olmasıdır. Ayrıca talep ettiğiniz kredi tutarı ve vadesi ile sizin aylık gelirinizin örtüşmemiş olması da olumsuz yanıt almanıza sebep olabilir. Ya da daha önce kredi çekip borcunuzu düzenli olarak ödemediyseniz bunun sonucunda kara listeye düştüğünüz için sizin kredi ön onayı kabul edilmez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın