Kredi Notunu Düzeltmek İçin Neler Yapılmalı

1 yorum
8.282

Kredi Notu Nasıl Düzelir? Kredi notu bankaların bize kredi vermek ve kredi kartı kullandırtırken seçim yapmalarını sağlayan bir puanlama sitemidir. Bir bankaya kredi başvurunda bulunduysak ve ret cevabı aldıysak büyük ihtimalle kredi notumuzun düşük olmasındandır.

Kredi notunu etkileyen faktörler:

1.O ana kadar kullandığınız ve ödemekte olduğunuz kredi tutarı.

2.Sizin banka geçmişinize ve aylık gelirinize göre belirlenen bir kredi limitiniz vardır kullandığınız kredi kartı ve kredilerin limitinizdeki yeri.

3.Toplam kredi ve kredi kartı borcunuz.

4.En son ne zaman kredi kullandığınız.

5.Bankalara olan borçlarınızda ki gecikmeler.

6.Kredi ve kredi kartı ödeme performansı

7.Kullandığınız kredilerin vadesi.

Buna benzer şeyler sizin kredi puanınızı etkileyen şeylerdir.

Kredi notunu arttırma yöntemleri:

1.Bankalara olan bütün borçlarınızı kapatsanız da kredi notunuz yükselmeyecektir. Bankalar sizin ödeme performansınıza göre puan verir. Borcunuzu kapatsanız da bir miktar borçlanmalısınız.

2.Düzenli bir gelire sahip olun. Kredi kartı kullanmalısınız her ay ufakta olsa kredi karını kullanıp aksatmadan borcunuzu ödemeniz size artı puan olacaktır. Sadece asgari ödeme yapmak olumsuz bir durumdur.

3.Özellikle kredi kartı kullanımı puan yükselmekte büyük önem taşır her ay yaptığınız borcun tamamını ödemek puanınızın yükselmesini hızlandıracaktır.

4.Ufak tutarlar kredi kullanın. Kullandığınız kredilerin vadesini kıs tutar zamanından önce borcunuzu kaptırsanız buda oldukça iyi bir yöntem olacaktır kredi puanı yükseltmekte.

5.Kredi ve kredi kartı için bir bankadan ret aldıysanız arka arkaya başka bankalara başvurmamalısınız buda kredi puanınızı etkiler. Ret cevabından sonra bir süre beklemeli kredi puanınızı yükseltmeye çalışmalısınız.

Bunların hepsinin uygulanması tabi ki kredi puanımızı bir günde yükseltmeye yetmez. Kredi puanı belirli periyotlar ile hesaplanarak yapılmaktadır. Üstte yazılanlara uyarak zamanla kredi puanınızı yükselte bilirsiniz. Yüksek kredi puanı sizin ihtiyacınız olan nakit ihtiyacını kullanmak istediğiniz kredi kartını almakta büyük yardımcı olacaktır. Bankalara karşı yapılan ödemelerin tümünde çok dikkatli olunmalıdır ufak rakamlarda bile yapılan ihmalle geciken borçlar bankalar için olumsuz bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Notunu Düzeltmek İçin Neler Yapılmalı (1 Yorum)