KREDİ NOTU PUANLAMA TABLOSU

yorumsuz
239

Kredi notunun önemini aştığı bu günler de herkes kredi notunu haklı olarak merak etmekte. Aslında bir çok kişi kredi notunun ne anlamak geldiğini bilmese dahi, kredi veya kredi kartı başvurularının onaylanıp onaylanmayacağını tahmin edebilmelidir. Çünkü daha önce kullanmış olduğu kredi veya kredi kartını düzenli ödememişse, ben kredi çekebilirim demesi veya düşünmesi komik. En basitinden bir bakkala borcunuz var, ama ödemiyorsunuz size bir daha borç verir mi? Tabi ki de vermez. Sadece bankalar değil, nereye olan borcunuzu zamanında ödemezseniz bir daha oradan borç hiç bir şekilde alamazsınız. Bir başka neden ise, daha önce bankalarla çalışmamışsanız, bir kredi kartı dahi kullanmamışsanız, yine kredi notunuz düşük veya hiç olmayacağından dolayı kredi kullanamazsınız. En kötü ihmalli de düşünürsek, borçlarınızdan dolayı icralık olmuşsanız, işte o zaman uzun yıllar bankalardan çekmek istediğiniz krediyi çekemezsiniz. Borcunuzu icrada iken kapatmışsanız dahi, kredi notunuzun tekrar yükselmesi zaman alabilir. Siz en iyisi böyle sorunlar yaşamamak için, ödeyebileceğiniz borçların altına girip, düzenli ödeyin ki size engel teşkil etmesin. Eğer kredi notunuzu merak ediyorsanız da, 9 TL karşılığında Türk Telekom veya Turkcell hattınızdan, TC kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi arasında boşluk bırakarak 1122 ye sms gönderip kredi puanı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Şimdi ise kredi puanlarının ne anlama geldiğine bakalım.

  • 0-500 arasındaki kredi notları riskli gruba girmektedir. Yani bu kişiler ya bankalarla hiç çalışmamış kişilerdir ya da kara liste mağdurlarıdır. Bunun için kredi başvuruları kabul olmaz.
  • 500-800 arasında olanlar gruplar da riskli olarak kabul edilmektedir. Bu kişilerinde başvuruları büyük bir ihmalle kabul olmaz. Veya kredi başvurularının kabul olması için ipotek veya kefil istenebilir.
  • 800-110 arasında olan gruplar ise, az riskli gruba dahildirler. Bu kişilerin başvuruları, daha önce kullandıkları kredi veya kredi kartı ödemelerine bakılıp, bir karşılaştırma yapılarak, ona göre başvuruları değerlendirmektedir. Ama diğer gruplara nazaran daha şanslıdırlar tabi ki.
  • 110-1400 arası gruplar ise, normal gruplardır. Bu kişilerin ödemlerinde hiç bir sıkıntı olmadığı için istediği bankadan kredi veya kredi kartları başvurular kabul edilir ve olumlu sonuçlanır.
  • 1400 ve üzeri olan gruplar ise en güvenilir gruptur. Bu gruplar hiç problemsiz istediği bankadan, hiç bir teminat istenmeden başvuruları kabul edilir. Hatta bankalar tarafından en cazip kampanyalar sunar. İşte kredi puan grupları bu şekildedir.

 

Kaynak: http://www.kredivar.net

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın