Kredi Notu Neden Düşer?

yorumsuz
3.514

Kredi Notu Neden Düşer? Bankalardan alınan kredi kartı ve kredi gibi ürünler neticesinde, bankalar sizlere belirli bir puan vermektedir. Bu puan genel olarak kredi notu olarak adlandırılır. Bu puan daha çok aldığınız ürünün geri ödenmesinde gösterdiğiniz performansla ilgilidir. Bu noktada kredi notunun düşük olması ve yüksek olması, kişiler için önemli olmaktadır. Özellikle kredi notu düşük olan kişiler, bankalardan kredi çekmekte zorlandığı için, daha önemli hale gelmektedir. Kredi notunun da düşmesine neden olacak etkenler genellikle belirgindir.

Kredinin Vadesinin Geciktirilmesi

Bankalardan aldığınız kredilerin vadelerini belirli bir süre boyunca geciktirmeniz ya da hiçbir şekilde ödeme yapmamanız durumunda kredi notunuz banka tarafından düşürülecektir. Elbette kredinin 1-2 gün gibi bir süreyle gecikmesi durumunda banka direkt olarak kredi notunuzu düşürmeyecektir. Burada her ay belirli bir şekilde gecikme olması gibi durumlarda kredi notu aşağıya çekilecektir. Daha açık bir ifade ile vade gününüz ayı 15’i ise, bir seferliğe mahsus olmak üzere ayın 17’sinde ödeme yapmanız, kredi notunuzu etkilemeyebilir. Ancak bu durum her ay tekrar ederse, banka bu kez kredi notunuzu düşürme yoluna gidebilir. Kredi vadesinin de 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödenmemesi durumunda bankalar yasal takip sistemini başlatacaktır.

Kredi Kartı Borçlarının Ödenmemesi

Kullanımı oldukça yaygınlaşan kredi kartları da, kredi notunun düşmesine neden olan ürünlerden birisidir. Özellikle bilinçsiz yapılan alışverişler neticesinde, kredi kartı borcunun vadesinin geciktirilmesi durumunda bankalar kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi kartlarının borç ödeme günlerinde asgari tutar ve borcun tamamı olmak üzere iki farklı ödeme şekli görülmektedir. Bu noktada borcun tamamını ödemeyecek olsanız bile, asgari tutarını mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Yalnızca asgari tutarların ödenmesi, kredi notunuzun düşmesine neden olmayacaktır. Kredi kartları, kredilere göre daha yaygın olarak kullanılan ürün olduğu için, kişilerin kredi notunun düşmesinin en büyük nedeni de kredi kartlarıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın