Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor?

yorumsuz
10.531

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor?Banka müşterilerinin kredi notları, geri ödeme performanslarına göre iniş ve çıkışlar yaşar. Bu noktada kredi notunun yükselmesi ve düşmesi ile ilgili olarak belirli kriterler vardır. Öncelikle şunu kesin bir dille söyleyebiliriz ki, kredi notunun güncellenmesi ile ilgili olarak sabit belirlenmiş bir zaman aralığı yoktur. Burada kredi notunun güncellenmesini sağlayan faktör kişilerin hesap hareketleridir.

Eğer ki kişilerin hali hazırda devam etmekte olan bir kredisi varsa, bu kredinin tüm ödeme günlerinde kredi notu güncellenir. Örneğin; kredinizin aylık ödemesini ayın 19’unda yaptıysanız, aynı gün içinde ya da bir sonraki günde bu durum kredi notunuza yansır ve notunuz güncellenir. Ancak bu günlerin bankanın mesai saatlerine denk gelmesi gerekiyor. Şayet ödemeyi hafta sonunda yaptıysanız, kredi notunuz bankanın çalışma günleri içerisinde güncellenir.

Kredi ödemesi olmayan kişilerin kredi notları ise belirli bir süre sabit kalmaya devam eder. Ancak bu süre uzarsa, kişilerin hiçbir kredi hareketi yapmaması sebebiyle kredi notları aşağıya çekilebilir.

Kredi Notunu Yükseltmek Mümkün mü?

Kredi notunuz belirli bir sınırın altında düştükten sonra, özellikle tekrardan kredi çekebilmeniz mümkündür. Nasıl ki düzensiz ödeme nedeniyle kredi notunuz düşüyorsa, aynı şekilde ödemelerde tekrardan bir düzen yakalayarak kredi notunu yükseltebilirsiniz.

Kredi notu düşük olan bir kişinin bankalardan yüksek miktarlı krediler ve kredi kartı kullanması zordur. Bunun için öncelikle düşük limitli kredi kartlarını tercih edebilir ve alışverişlerinizi bu karttan yapabilirsiniz. Yaptığınız alışverişlerin geri ödemesini düzenli bir şekilde yaptıktan sonra bankalar tekrardan kredi notunuzu güncelleyecek ve yükseltecektir. Bu düzende belirli bir süre boyunca borçları zamanında öderseniz, kısa bir sürede kredi notunuz beklenen seviyelere ulaşabilir.

Kredi Notunu Nereden Öğrenirim?

Kredi notunuzu Findeks adı verilen sistemle internet üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi, sms üzerinden de sorgulatabilirsiniz. Aynı şekilde müşterisi olduğunuz banka aracılığıyla da kredi notunuz sorgulanabiliyor. Ancak burada en güvenilir ve sağlam yok sizler için Findeks olacaktır. Zira Findeks sizlerin hem kredi notuna hem de diğer tüm kredi sicil bilgilerine erişmenizi sağlar. Bu sayede bankaların sizleri finans sektöründe nasıl gördüğünü rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın