Kredi notu ile ilgili Merak Edilenler

yorumsuz
2.576

Günümüzde bankaların bankacılık işlemlerinde hızlı ve kolay işlem yürütülmesi aracılığı ile pek çok kanaldan hizmet verdiğini söylemek mümkündür. SMS bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı da bu kanallardan bir kaçıdır.Bankanın herhangi bir şubesine gitme ihtiyacı olmadan pek çok işlem bu kanallar aracılığı ile anında hızlı bir şekilde yapılabilmekte ve zahmetsiz bir şekilde sonuç alınabilmektedir.

Kredi ve kredi kartı başvuruları için bankacılık kanalları kullanılarak başvurular gerçekleştirilebilir. Özellikle SMS bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları aracılığı ile yapılan işlemlerde ön onay süreci olmaktadır. Bu ön onay sürecinde de ilk olarak ele alınan kriter kredi notudur. SMS ya da mobil bankacılık ile yapılan başvurularda sistem ilk olarak kredi notunu sorgulamakta ve direkt olarak tüketiciye bu not doğrultusunda olumlu ya da olumsuz yanıt vermektedir. Peki bu kredi notu ya da KKB notu nedir?

KKB puanı yani Kredi Kayıt Bürosu puanı tüketicilerin geçmişten günümüze kadar olan tüm finansal çalışmalarının doğrultusunda oluşturmuş olduğu bir puanlama sistemi demek mümkündür. Yani tüketicilerin ödeme disiplinleri bir puanlama sistemi ile belirlenmektedir diyebiliriz. Kredi notu yüksek olan tüketicilerin özellikle bu kanallar aracılığı ile yapmış olduğu başvurularının ön onay sürecine takılmadan hızlıca olumlu yanıt alabildiğini görüyoruz. Ancak düşük kredi notuna sahip olan tüketiciler bankaya gitme durumu dahi olmadan direkt olarak olumsuz yanıt ile karşılaşmaktadır.

Kredi notunu oluşturan pek çok unsur ve düşmesine neden olan pek çok etken bulunmaktadır. Kredi notunu yükseltme teknikleri olduğu gibi düşük kredi notuna neden olan unsurları kaldırmak için de pek çok alternatif vardır. Kredi notu finansal çalışmaların sorunsuz ve hızlı bir şekilde yürütülmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle kişilerin ve kurumların kredi notu başlığı altında yer alan tüm konulara hakim olması ve detaylı bir şekilde bilgi sahibi olması gerekmektedir. Pek çok alanda kredi notu hakkında bilgilere ulaşılabildiği gibi tüm merak edilen konu başlıklarında doğru bilgilerin yer aldığı bankakredinotum.com adresinden güncel ve net bilgilere erişilebilir. Böylece düşük kredi notuna sahip olan tüketicilerin daha hızlı bir şekilde kredi notunu yükseltme teknikleri ile iyi bir skora ulaşmaları mümkündür.

Yüksek kredi notuna sahip olunması ile başvurular daha hızlı bir şekilde ilerlemekte ve ön onay süreci sıkıntısız bir şekilde atlatılmaktadır. Ön onay süreci sonrasında bankaya müracaat ederek  gerekli evrakların teslim edilmesi ile kredi ya da kredi kartı kullanılabilir. Bu nedenle sorunsuz bir finansal çalışma için kredi notunu etkileyen unsurların da detaylı bir şekilde incelenmesi ve ödeme alışkanlıklarına dikkat edilmesi önerilir. Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olunması ve mevcut borç durumunun en aza indirilmesi ile iyi bir skora sahip olunabilir. Böylelikle acil nakit ihtiyaçları anında ön onay süreci dahi olmadan karşılanabilir.

Kaynak: Bankakredinotum.com

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın