Kredi Kullanırken Sigorta Yaptırmak Zorunda mıyım?

yorumsuz
271

Bin bir güçlükle kredi çekerek satın aldığımız konutunuzun içine girmeden bir sürü borcum içine giriyoruz. Bunlardan birisi de hayat sigortası oluyor. Kredi kullanırken sigorta yaptırmak zorunda mı olduğunu bilmeyen vatandaş mecburen bankaların dayatmasına karşı duramıyor.Kredi Kullanırken Sigorta Yaptırmak Zorunda mıyım?Kredi aldığına sevinerek sigortayı da kabul etmek zorunda kalıyor. Oysa Kredi alırken sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz.

Sigorta ayrı bir bankacılık üründür. Siz sadece kredi kullanıp aldığınız kredi için faiz ödeyeceksiniz, sigorta yaptırma zorunluluğu yoktur. Ancak insanlar bankalara gidip kredi dilenirken bankaların bu zaafı iyi değerlendirerek beraberinde hayat sigortası yaptırmak zorunda olduklarını hatırlatmaları sanki zorunluluk gibi yorumlanmaktadır. Oysa kredi çekerken sigorta yaptırma zorunluluğu yoktur. Sadece DASK zorunludur, onu da istediğiniz yerde yaptırabilirsiniz. Zaten fiyatları da her yerde standarttır. Elbette konut kredisi aldığınız yerde deprem sigortası olarak bilinen DASK yaptırmak uygundur.

Ülkemizde sigorta yaptırmanın zorunlu olduğunu açıklayan herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Fakat yasal zorunluluk olmasa da bankalar kredi politikalarında Hayat sigortası mecburi olarak göstermektedir. Bankaların Hayat sigortasını zorunlu demelerinin sebebi aslında verdikleri kredinin geri ödemesi süresince sigorta yaptıkları kişinin hayatını sigortalılıkları için kendilerini garantiye almış oluyorlar. Yapılan bu sigortalar her yıl zamlanmaktadır. Bu durum DASK için evin özelliklerine ve metrekaresine göre değişirken, Hayat sigortasında ise ödenen primler Kredi alınan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Özetle sigorta ödeme zorunluluğu olmasa da bankalar fırsatçılık yapıp almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın