Kredi Kartımdan Habersiz İzinsiz Para Çekilmiş

yorumsuz
492

Kredi Kartımdan Habersiz İzinsiz Para Çekilmiş serzenişi sık sık duyuluyor maalesef. Hayatımızı kolaylaştıran kredi kartları bizlere sağladığı avantajlarla sanki hayatımızın bir parçası haline geldiler. Nakit parayı taşımayı sevmiyoruz ve taksitli alışverişe bayılıyoruz. Bu sebeple de kredi kartsız olamıyoruz. Ancak çok önemli bir konu var ki, bilinçsizce hesapsızca yapılan harcamalar başınızı ağrıtabilir. Hele hesabınızdan yani kredi kartından fazla para çekilmiş ise o zaman ayıkla pirincin taşını. Olmaz demeyin, günümüzde her türlü sorun yaşanabiliyor. Örneğin güvensiz e-ticaret alışveriş sitelerinden alışveriş yaptıysanız, kredi kartı bilgileriniz ellerine geçince sizin adınıza hesabınızdan para çekebilirler.

Kredi Kartımdan Habersiz İzinsiz Para Çekilmiş ne yapmalıyım?

Eğer haberiniz olmadan sizin kredi kartınızdan birileri alışveriş yaptıysa, hiç vakit kaybetmeden kredi kartını aldığınız bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak durumu izah ediniz ve kartınızın kayıp kaçak ya da çalıntı olduğunu bildiriniz. Böylece anında müdahale edilerek bankanız sizi ve kartınızı korumaya alacaktır. Böyle bir durumda öncelikle kredi kartını iptal ettirmelisiniz. Sonra internet üzerinden alışveriş yaptıysanız yaptığımız siteleri listeleyip bankanıza bildirin. Bankanız sizden yazılı dilekçe isteyecektir. Bu dilekçeyi alışveriş yaptığınız sitelerin listesi ile birlikte bankanıza teslimi döneceksiniz ya da uzakta olursanız faksla bankanızın merkezine gönderebilirsiniz.

Dilekçeyi gönderdikten sonra birkaç gün içinde kafanıza gerçekten bu harcamayı sizin yapmadığınız iletilecek siz de durumu savcılığa bildirmeniz gerekecektir. Bundan sonraki işlemleri bankanız sizin sizin adınıza takip edecektir. Üç ay içerisinde olumlu ya da olumsuz bir cevap verilecektir. Kısacası dilekçeyi bankanıza verdikten sonra yapmanız gereken sadece beklemektir. Süreç bu şekilde işleyecektir.

Size yapmamız gereken son hatırlatma kredi kartınızdan fazla para çekilmiş ise ya da internetten alışveriş yaptığınız siteler banka bilgilerinize ulaştığından şüpheleniyorsanız bu durumda bankanıza bilgilendirerek yeni bir kart ve yeni bir numara talep edebilirsiniz. Aslında fazla tedirgin olmanıza gerek yok. Çünkü kredi kartınızın arka bölümünde bulunan güvenlik kodu karşı tarafın ulaşamayacağı bir koddur. Eğer bu kodu ağzınızdan kaçırmadıysanız söylemediyiseniz ya da mesajla iletmediyseniz sizin kredi kartınızla başkalarının alışveriş yapmaları imkansızdır. Ancak siz içiniz rahat olması için kartınızı iptal ettirmek en mantıklı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın