Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yorumsuz
221

Kredi kartı nedir

Bankalar veya Finans kuruluşları tarafından müşterilerine verilerek anlaşmalı olan POS cihazları vasıtası ile alışveriş yerlerinde ödemeye yardımcı olan ya da bankaların ATM’lerinden nakit ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla para çekmek amacıyla veya yapılan her türlü harcamanın ay sonunda ilgili bankaya taksitli ya da toplu olarak ödemesi zorunlu olan paranın ödeme aracıdır.

Kredi kartı, harcamaların ay sonunda ödenmesi tamamı ya da asgari ödeme tutarı olarak belirlenen oran miktarında ödenerek yapılabilen teknolojik bir para harcama aracı şeklinde açıklanabilir.

Kredi kartı kullanan kişiler harcamalarının alışveriş yaptıkları mağaza veya hizmet yerine değil de dönem sonunda bankalarının kredi kartını aldıkları bankaya, asgari ödeme şeklinde veya borçlarının tamamını kapatmak şeklinde ödeme yapmaktadırlar.

Kredi kartı kullanan kişilere kartı aldıkları finans kuruluşu ya da banka tarafından hesap kesiminin 30 günlük bir süreyi içerdiği önceden bildirilmektedir. Bu dönem içinde kredi kartı ile yapılan tüm harcamalar hesap bildirim cetveli ya da hesap özeti şeklinde müşteriye mail yoluyla veya posta yoluyla banka tarafından bildirilir. Bu bildirimden sonra 10 gün içinde müşteri kendisine bildirilen hesap bildirim cetvelindeki giderlerinin toplamını bankaya ödemek zorundadır. Eğer tamamını ödeyemezse asgari ödeme tutarı oranını öder. Ancak kalanına aylık faiz uygulanacağına bilmesi gerekir. Eğer borcunun asgari ödemesini ya da tamamını ödemezse gecikme faizi uygulaması yapılır.

Kredi kartı kullanımının faydaları

Kredi kartı kullanımı ülkelerin kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomik bir sisteme geçmesinde önemli bir harcama aracıdır. Çünkü kredi kartıyla yapılan ödemeler otomatikman vergilendirilmektedir. Böylece kayıt dışı bir durum söz konusu olmamaktadır. Ülkemizde Kredi kartlarıyla ilgili her türlü işlemler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna ait olduğu için bütün bankalar ve finans kuruluşları faiz hesaplarını ve faiz oranlarını bu kurumun web adresinde güncel olarak yayınlamak zorundadırlar.

Kredi kartı kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kredi kartınızın limitini belirleyiniz. Eğer kredi kartı kullanmayan karar verdiyseniz bunu gelirinize de paralel bir şekilde sınırlandırmanız gerekir. Gelirinizin üstünde limit belirlerseniz ödemede sıkıntı yaşayacağınızı için bankaların serbest bıraktığı limit belirleme tuzağına düşmeyin. Alışveriş yaparken düşüncesizce ve gelirinizin çok çok üzerinde belirlediğiniz kredi kartı limitleri sizin başınızı ağrıtır. Gelecekte ödeyemediğiniz zaman huzurunuz kaçar. Bu sebeple en akılcı iş kredi kartı limitini aylık geliriniz oranında belirleyiniz. Limite güvenerek harcama yapmayınız, gelirinizi göre harcama yapmak daha doğru bir tercihtir.

Kredi kartı ödemeleri nasıl yapılmalıdır

Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapın. Alışverişleri kolaylaştıran kredi kartlarının ay sonundaki ödemeleri alışveriş yaptığımız kadar bizi mutlu etmez. Çünkü düşünmeden hesapsızca kredi kartı ile yapılan alışverişler ay sonunda hesap dökümünde önünüze gelince kara kara düşünmeye başlarsınız. Böyle olunca da ödeme seçeneklerine bakıp asgari ödeme tuzağına düşebilirsiniz. Eğer asgari ödeme yaparsanız unutmayın ki kalan borcunuza bankaların belirlediği oran üzerinde faiz yüklenecektir. Sonrasında ertesi ay aynı şekilde harcamaya devam edeceksiniz ve ödenecek borçlarınız gittikçe artacaktır. Bu sorun başınızı ağrıtmadan kesinlikle ödeyebileceğiniz kadar harcama yapın. Bu harcamalarınızda asgari ödeme tutarı değil, borcunuzun tamamını her ay düzenli olarak ödeyin. Bu durum sizin kredi notunuzu da etkileyecektir.

Gelecekte herhangi bir sebeple bankalardan kredi çekmek istediğiniz zaman karşımıza bu düzensiz ödemeleriniz eksi puan olarak çıkacaktır. Bankalar size kredi vermeyi pek uygun görmeyeceklerdir. Bu sebeple Kredi notunuzun düşmemesi için her ay kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödemeniz gerekir. Borcunuzun asgari tutarını ödediğiniz halde Kredi notunuz etkilenmeyecektir ama borcunuz bir sonraki aya devredeceği için sonraki ayın borcu ile birlikte ödemeniz daha da zorlaşacak. O zaman borcunuzu ödemekte zorlanacağınız için düzensiz müşteriler grubuna dahil olacaksınız.

Kredi kartı borçlarınızı ödemek için tüketici kredisi çekmek.

Ülkemizde müşterilerin en büyük yanlışlarından birisi de biriktirdikleri kredi kartı borçlarını ödemek için tüketici kredisi çekme yoluna gitmeleridir. Bu durum da aslında iki kere faiz ödemek anlamına gelmektedir. Demek ki düzenli ödeme yapamadığı için kredi kartı borçlarına sürekli faiz uygulanmış veborçlar ödenemez hale gelmiştir. Bu durumdan kurtulmak için tek çare olarak başka bir bankadan tüketici kredisi alma yoluna gitmiştir. Bu durumda normal bir alışveriş için ödeme yapması gereken tüketici 50 liralık bir ürüne iki kere, hatta üç, dört kere faiz ödemek zorunda kalmıştır. Zamanında ödeseydi 50 lira aynı şekilde geri iade edilecekti. Ancak düzenli ödeme yapılmadığı için 50 lira önce 60 lira oldu, sonra 60 TL ödemeyince tekrar tekrar faize bindi, bu faizleri ödeyip kurtulmak için başka faizli bir borç alındı. Ve ödemesi gereken 50 lira 100 lirayı geçti.

kredi_karti_kullanırken_dikkat

Bu tehlikeli durumu sizlere örnek göstermeye çalıştık. Bu yanlışa düşmeden borcunuzu zamanında ödemiş olsaydınız asla başınız ağrımayacaktı. Yani asgari ödeme tutarı tuzağına asla düşmeyin. Hele hele taksitli alışverişlere asla tevessül etmeyin. Çünkü biriken taksitler, hele uzun vadeli taksit yaptırıyorsanız ileriki dönemde birleşince içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bizim size tavsiyemiz, geliriz kadar limit belirleyerek, asgari ödeme yapmadan, taksitli alışverişe girmeden  ve her ay borcunuzu düzenli olarak ödeyerek kart kullanmanızdır.

Kredi kartı kampanyaları faydalı mıdır

Kredi kartı kampanyalarına dikkat edin. Bankalar Kredi kartlarının kullanımını özendirmek için farklı kampanyalar yaparak sizleri para harcamaya yönlendirme çalışır. Yukarıdaki örneklerde saydığımız gibi gereksiz limit artırımına girmeden, gelirinizin üstünde harcama yapmadan, fazla taksit olayına girmeden kampanyaların tuzakaklarına da düşmeden Kredi kartınızı düzgün, hesaplı kullanmanız gerekir.

Bankaların yaptığı kampanyalar arasında 5 tane 100 liralık alışverişe 50 TL puan, 4 tane 75 TL alışverişe 40 lira bonus gibi harcamaya yönelik hamleler bulunur. Tüketici olarak sizler 40 lira için, 50 lira için gereksiz harcama yaparak tuzaklara düşmeyin. İhtiyacınız varsa, sadece ihtiyacınız olan ürünleri satın alın, yoksa kampanyalardan faydalanmak adına gereksiz ürünleri satın alarak ayın sonunda kara kara düşünmeyin.

Bazı kampanyalar gerçekten işinize yarayabilir. Örneğin düzenli olarak aracınızla haftada 100 TL’lik yakıt harcıyorsanız bu kampanyalardan faydalanarak 50 lira 40 lira kazanç elde edebilirsiniz, ancak durup dururken ihtiyacınız olmadığı halde bu kampanyalara tevessül ederek para harcama yoluna giderek zor günler yaşamayın, karabasanlar görmeyin..

Kredi kartı sayısı en fazla kaç olmalıdır

Kredi kartının sayısı önemli değildir, önemli olan sizin bir aylık gelirinizdir. Yani geliriniz ne kadarsa, gideriz de o kadar olmalıdır. Hatta gelirinizin altında kredi kartı limiti belirlemeniz gerekir. Çünkü bütün paranızı kredi kartı ile harcamak zorunda değilsiniz. Nakit olarak harcanması gereken önemli durumlar da mevcuttur. Örneğin ekmek almak, çocuğuna harçlık vermek, berbere gitmek gibi. Nakit ödenmesi gereken gündelik işler de vardır. Bu bakımdan paranızın tamamını kredi kartıyla harcamayı düşünmeyiniz.

Kısacası; söylemek istediğimiz, her bankadan kredi kartı alarak, kartı sahibi olmak doğru değidir. Önemli olan bir tane bile olsa kredi kartınızın borcunu düzenli olarak her ay sonunda ödemektir. Eşinize, çocuğunuza ya da kendinize farklı farklı kredi kartı almanın pek akıllıca olduğunu söylemek doğru değildir. Çünkü bütün kartların ay sonundaki ödemesini sizin yapmanız gerekecektir. Ödeyebileceksiniz, gelir durumunuz iyiyse, istediğiniz sayıda kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken çok ince ayrıntılara var. Ne kadar yakınınız veya güvendiğiniz bir isim olursa olsun kart bilgilerinizi asla başkasına göstermeyin. İşte biraz da enteresan bir durum videosu:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın