Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi

yorumsuz
455

Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi ne kadar? Ülkemizde 58 Milyon aktif kredi kart kullanıcısının bulunduğunu düşündüğümüz zaman, kredi kartı ile ilgili merak edilen birçok soru kullanıcıların kafasında yer almaktadır. Bu yüzden merak ettiğiniz kredi kartı faiz oranları hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Gecikme faizi ve Akdi faiz

Kredi kartı kullanımı sırasında bankaların müşterilerine iki türlü faiz oranı uyguladığını öncelikle belirtmek istiyoruz. Dönem içi harcamalarınızın hesaplanmasından sonra hesap kesim tarihinizin gelmesinden sonra banka sizlere dönem borcunuz hakkında ekstre işlemini keserek dönem hesap borcunuzu sizlere bildirmektedir. Bu süre içerisinde banka müşterilerine bir akdi faiz işlemi bir de gecikme faizi olarak iki farklı faiz işlemi uygulamaktadır. Gecikme faizi ise, Mevcut olarak ödenmesi gereken tutarın asgari ödeme kısmına olan borçlarınıza gecikme faizi uygulanırken, asgari ödeme tutarı dışında kalan ödemelerinizde ise akdi faiz işlemi uygulanmaktadır.

Akdi ve Gecikme faiz oranları arasında az da olsa fark bulunduğunu ve akdi faiz oranının gecikme faiz oranına göre biraz daha düşük olduğunu belirtmek istiyoruz. Merkez Bankasının belirlediği bu kredi kartı faiz oranlarında Akdi faiz oranı % 2.02 olurken , gecikme faiz oranı ise %2.52 olarak hesaplanmaktadır. Ancak 2017 yılı içerisinde alınan karardan sonra gecikme faiz oranı %2.34 olurken,akdi faiz oranı ise %1 .84’e kadar geriledi.

Gecikme faizi nasıl hesaplanıyor?

Kredi kartınızın asgari ödeme tutarının tamamını ödememiş iseniz aylık olarak burada kartınıza işlenecek olan faiz oranı %2.34’dür. buna örnek verecek olursak 1 günlük ödeme gecikmesi konusunda banka sizlere nasıl bir faiz oranı uygulayacak bunu açıklamak istiyoruz..

Örnek olarak verecek olduğumuz zaman 5 Bin TL’lik kredi kartı limitiniz bulunsun 5 Bin TL dönem borcu olan kredi kartınıza 1 TL asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yaptıysanız bankanın sizlerden alacağı 1 günlük faiz oranı 3.01 TL olacaktır. Yani asgari ödeme tutarının altında yapılan 1 günlük gecikmeden sonra alınacak olan %2.34’lük bir faiz oranı ile gelmektedir. Ancak borcunuzun miktarı ne kadar yüksek ise sizden alınacak olan tutarda ol kadar katlanarak artacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın