Kredi Kara Listesi Nedir?

yorumsuz
190

Finans terminolojisinde kredi kara liste nedir sözünden anlaşılması gereken yasal takip durumudur. Bu da basit bir anlatımla bankalardan alınan kredi ürünlerinin belli bir dönem içerisinde ödenmemesinden kaynaklanan sorunların yasal yoldan tahsil edilmesi işlemine verilen addır.

Daha net bir biçimde özetlemek gerekirse, kredi kara liste, çekilen kredilerin zamanında ve düzenli olarak ödenip ödenmemesi ile ilgili olarak kayıtların kontrol edildiği sistemde, tüketicinin olumlu ya da olumsuz listelendiklerinin yansıtıldığı bir gösterge olarak izah edebiliriz.

Kara Listeye Düşmek ya da Kara Listeye Girmek Ne Anlama Geliyor?

İşte bankaların hizmet birimlerini pazarlarken müşterilerinin satın aldığı bu ürünlerden düzensiz kullanımına bağlı olarak, aldığı ürünün düzenli bir şekilde geri ödenmemesi, aksatılması veya hiç ödenmemesi durumunda doğrudan Merkez Bankası’na bildirilen bir sistemdir. Böylece düzensiz sorun sorumsuz olan kişilerin Merkez Bankası tarafından kredi kara liste kaydına girdiğini söyleyebiliriz. Kara listeye giren kişiler 5 yıl boyunca bu listede yer almaktadır. Eğer bu listeye giren biri çıkmak istiyorsan bütün borçlarını kapatması gerekir. Daha sonra tekrar kendi durumunu kontrol ederek listeden çıkıp çıkmayacağı elbette finans sektöründeki oluşturacağı istikrar ve güvene bağlıdır.

Kredi kara liste içine giren bir tüketiciye sadece sorun yaşadığı bankalar değil diğer bütün bankalar kesinlikle kredi vermez. Kredi kartı veya kıymetli evrakların hiçbirini kullanmasına izin vermezler. İşte durum böyle olunca da kara listeye girmemek için tüketicilerin aldığı kredileri düzenli olarak aksatmadan ödemesi gerekmektedir. Hesapsızca düşünmeden yapılan harcamalar sonucunda ödenemeyen kredi kartları sahipleri yoğunlukla kredi kara listeye girmiştir. Ancak buna rağmen bazı bankalar kredi verecek müşteri bulmakta zorlanmaya başladıkları için kara listede olan müşterilerine bile kısa vadeli borçların ödedikten sonra kredi verme yolunu tercih etmeye başladılar.

Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?

Yine de tüketicilerin kara listeden çıkmak için yapılması gereken bazı önemli durumları hatırlatmak gerekir. Bütün borçların öncelikle ödenmiş olması gerekmektedir. Bütün borçlar kapatılmış olsa bile önceden yasal takibe düşen kişi yine kara listede görünmeye devam edecektir. Bu durumda kurtulmak için finansal ürünler kullanarak bir an önce kredi notunun yükselmesi için olumlu çalışmalar sergilemesi gerekir.

İşin doğrusu kara listeden çıkmak için çaba harcamak değil, bu listeye girmemek için zamanında düzenli müşteri olmaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın