Kredi Dosya Masrafı Gerçekten Geri Alınıyor mu?

yorumsuz
242

Daha önce kredi çekip dosya masrafı ödeyenler bunları geri alabilmektedir. Biraz inandırıcı gelmeyebilir, ancak kredi dosya masrafı gerçekten geri alınıyor. Eğer aldığınız kredinin geriye dönük 10 yılı geçmediği belgelenirse kredi masrafı için ödediğiniz bütün masraflar kredi aldığınız banka tarafından size geri ödenmektedir.

Bunun için yapmanız gereken çok basittir. Kredi aldığınız bankadan size verilen makbuzları birleştirin. Ne kadar dosya masrafı yaptıysanız hepsini toplayın. Bunları ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe şeklinde yazıp verin. Daha sonra ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti sizin adınıza mahkemeye başvuracak, yasa gereği tüketicilerden dosya masrafı alamayacağından, eğer 10 yılı geçmediyse bankalardan kredi çekerken ödediğiniz dosya masraflarının hepsini kuruşu kuruşuna geri alabileceksiniz. Şaka değil, gerçek. Çünkü herkes bu yöntemi kullandı ve son kuruşuna kadar bütün gereksiz dosya masraflarını geri alabilirler.

Dosya masrafı kapsamında ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, hayat sigortası ücreti, erken kapatma cezası gibi bedeller dosya masrafı olarak kabul edilmemektedir. Bu sebeple bu masrafların iadesi olmayacağını hatırlatmakta fayda var. bu masrafları dosya masrafı olarak hesap etmenize gerek yok, çünkü bunları geri almanız söz konusu değil.

Kredi dosya masraflarını geri almak için:

Kredi dosya masraflarını belgelemek için ödemeleri yaptığınız finans kurumuna ödediğiniz paraları gösteren makbuz ya da dekontlar yeterlidir. Eğer bunları kaybettiyseniz üzülmenize gerek yok. Daha önce kredi aldığınız bankadan talep ederek bu dekontları tekrar alıp dosyanıza ekleyebilirsiniz. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Bu dekontlar için müracaat ettiğini zaman bankalar ekstradan bu dekontlar için de ayrıca ücret talep etmektedir. Hiç çekinmeyin, onların istediği parayı bankaya ödeyin. Ödediğiniz dekontu da alarak dosya masrafları dosyasının içine ve giderler bölümüne ilave edin. Onun da parasını alacaksınız. Bankaların bu dekont için fahiş fiyatlar istediğini önceden hatırlatalım. Amaçları sizi bu işten vazgeçirmek, caydırmak olduğunu bililiz. Dosya masrafı için topladığınız dekontların kaşeli olmasına ya da ıslak imzalı olmasına hiç gerek yoktur. Bir ekran görüntüsü ya da fotokopi olmaları kâfirdir. Dosya masraflarını gerçekten geri alabilmek için doldurmanız gereken dilekçe ilçelerdeki Tüketici Hakem Heyetlerinde matbu olarak bulunmaktadır, kendinizin yazmasına gerek yoktur.

bütün işlemleri tamamlayıp dilekçenizi hakem heyetine teslim ettikten sonra ortalama 5-6 ay gibi bir süre içerisinde kredi dosya masrafı gerçekten alındığını siz de göreceksiniz ve inanacaksınız. Beş altı ay kadar süre geçtikten sonra kredi çektiğiniz banka tarafından size bir zarf ya da mail veya telefonla ulaşılacak, 15 gün içerisinde dosya masrafı olarak ödediğiniz bütün paranın hepsini nakit olarak size en yakın şubeden çekeceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın