Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmam Gerekir?

yorumsuz
189

Tüketiciler her türlü alternatifi bitirip müracaat ettikleri kredi de çıkmayınca hemen sızlanmaya başlıyor. Kredi çıkmıyor ne yapmam gerek diye akıl danışıyor. Kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunanların olumsuz cevap almalarının nedenleri ve yapabileceklerinizi kısaca açıklamaya çalışalım. Öncelikle bankalar kar amacı güden ticari bir kurum olduğunu ve bir tacir gibi davranarak hareket etmek zorunda olduklarını bilmek gerekir.

Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmam Gerekir?

Bankalar yapılan kredi başvurularını sürekli risk unsuru üzerinde durarak değerlendirir. Çünkü verdiği parayı geri alamayacaksa asla o kişiye asla kredi vermeyi uygun bulmaz. Ancak gerçekten düzenli ve hesabını bilen, geliri düzgün olan kişilere para vermek için bilakis can atarlar. Bu sebeple duygusal davranmanın ya da yaygara koparmanın hiçbir anlamı yoktur. Bankalardan kredi almak için iyi bir tüketici olmak için çaba harcamak gerekir.
Bankalar para üzerinden para kazanan kurumlar olduğunu bilmek gerekir. Bu sebeple bankalar her müşterisine kredi vermek ister. Ancak uygun şartları taşımayanlara kredi veremez. Hatta bankalar müşterilerine kredi verilmediği zaman müşteriden daha çok üzülür. Sakın yanlış anlamayın sizleri çok sevdiği için üzülmez,  sizlerden para kazanamadığı için üzülüyor bankalar.

Size kredi verilmediyse sebeplerini kendinizin araştırması gerekir. Bunların en basit açıklaması, daha önceki bankalarla olan ilişkilerinizde mutlaka sorun yaşamışsınızdır. Bu sebeple de kredi notunuz düşmüştür. Bu nedenle size kredi vermezler. O zaman siz de bu yanlıştan dönmek için çaba harcamalısınız. Bunun için gelir durumunuzu düzeltmelisiniz. Bankalardan kredi çekmek için gelir durumunu gösteren belgeler bulmalısınız. Bunlar kendinize ait olmayabilir. Eşinizin veya diğer aile bireylerinin gelir belgelerini de göstererek kredi çekme şansınız artacaktır.
Kredi çıkmıyor, Ne yapmam gerekir diye kara kara düşünmenin hiçbir manası yoktur. Yapılması gereken işler gayet açık ve nettir. Kredi notumuzu yükseltmek için farklı taktikler yapmamız gerekir. Örneğin taşınmaz ya da taşınır mallarınız varsa onları ipotekli göstererek kredi çekme hakkınız mevcuttur. Ancak bunlar hep durumu kurtarma amaçlı hamlelerdir. Sizin sonraki dönemler için yapmamız gereken en önemli iş, bundan sonraki bankacılık işlemlerini düzenli, tutarlı ve kararlı bir şekilde devam ettirmektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın