Kredi Çekmek İçin Kredi Notunun Önemi

yorumsuz
1.433

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? (kredi notu kaç olmalı) Bankalar, kredi kartı ve kredi gibi ürünleri kullanan her müşterisine, geri ödeme performanslarına göre 0 ile 1900 arasında bir puan verir. Kredi notu adını verdiğimiz bu puan, kişilerin kredi çekebilmelerini belirleyen en temel etkenler arasındadır.

Kredi notu, bankalar tarafından belirli risk gruplarına ayrılmıştır. Her birey, kredi başvuruları yaparken bulunduğu risk grubuna göre değerlendirilir ve başvurusu buna göre yanıtlanır. Bu aşamada kişiler riskli olarak değerlendirilirse başvuruları olumsu olarak yanıtlanır.

Kredi Notu Risk Grupları Nelerdir?

Bankalar kredi notlarını belirli risk gruplarına ayırmış ve özellikle kredi notu düşük olan bireyleri belirli risk gruplarında değerlendirmeye çalışmıştır. Buna göre kredi notu 0 ile 699 arasında yer alan kişiler ‘en riskli’ olarak adlandırılan gruba dahil edilmiştir. Bu grupta yer alan kişiler belirli teminatlar belirtmedikçe bankalardan kredi kullanamaz. Hatta teminat belirtilmesi bile kesin olarak kredi çekilebileceği anlamını taşımaz. Bu nedenle ‘en riskli’ olarak adlandırılan grupta yer alan kişilerin öncelikle kredi notunu yükseltmeye çalışması gerekiyor. Kredi notu 700 ile 1099 arasında yer alan kişiler ‘orta riskli’, 1100 ile 1499 arasında olan kişiler ise ‘orta riskli’ gruba dahil edilmiştir. Bu gruplarda yer alan kişiler için kredi başvurularında her zaman belirli riskler vardır.

Kredi notu 1500 ile 1699 arasında olan kişiler ‘iyi’ olarak adlandırılan gruba, 1700 ile 1900 arasında olan kişiler ise ‘çok iyi’ olarak adlandırılan grupta yer alıyor.

İdeal Kredi Notu Kaçtır?

Bir kişinin bankalardan kesin bir şekilde kredi çekebilmesi için kredi notu kaç olmalı diye bakılacak olursa, öncelikle kişinin risk gruplarında yer almaması gerektiği söylenebilir. Yani en riskli, orta riskli ve az riskli olarak adlandırılan gruplarda yer alan kişiler için kredi başvurularında her zaman belirli riskler vardır. Kredi başvurularınızın kredi notu engeline takılmaması için ‘iyi’ ya da ‘çok iyi’ olarak bilinen gruplarda yer almanız gerekiyor. Yani bu da kredi notunuzun en az 1500 olması gerektiği anlamına geliyor. Tüm bankalar tarafından kabul edilen en ideal kredi notu 1500 puandan başlıyor. Bu notun altında yer alan kişiler için her zaman belirli risklerden söz edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın