Kredi Çekmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

yorumsuz
349

Bankaların SMS yoluyla, medyadaki reklamlar vasıtasıyla ya da internet sayfalarının arasında sizlere durmadan kredi vermek için şirin görünmelerine fazla inanmayın. Kredi vermenin çok kolay olduğunu, TC numaranızı yazıp gönderdiğiniz zaman hemen kredinizin hazır olduğunu söyleseler de iş gerçeğe bindiği zaman, sizden kredi çekmek için gereken belgeleri isteyeceklerdir. Bu sebeple kredi ihtiyacınız varsa bu konu hakkında bilgi sahibi olunuz, ona göre gerekli evrakları hazırlamanız icap edebilir. İhtiyaçlar farklı olduğu için sizin de çekeceğiniz kredi türü ihtiyacınıza göre değişecektir, ancak her ne olursa olsun, bütün kredi türleri için benzer belgeler sizden talep edilecektir.

Kredi çekmek için gereken belgeler nelerdir?

Öncelikle kredi başvuru formunu doldurmanız istenecektir.  Resmi kimlik belgesi yerine geçen nüfus cüzdanı, ehliyet ya da süresi geçmemiş pasaportunuzun aslı veya fotokopisi sizden sorulacaktır. Yerine göre bankalar sizin adınıza kayıtlı olan doğalgaz, elektrik, su ya da telefon faturalarını veya ikametgah belgesini isteyebilir.

Gelir durumunuzu gösteren bir belge talep edilecektir. Eğer ücretli biri iseniz sizden maaş bordronuz istenebilir. Emekli biri iseniz aldığınız mevduat hesabınıza ait olan hesap bilgilerini ya da emekli maaşınızı gösteren resmi bir yazı talep edilebilir. Eğer şirket sahibi iseniz ticari sicil belgesi örneği, işyeri faaliyet belgesi veya ticaret odası sicil kaydı sizden talep edilerek, son üç yıla ait bilançolar, gelir tabloları ya da son ödeme mizan örneği, vergi levhası, yine son döneme ait olan vergi ödeme makbuzları yanınızda bulunursa  uygun olanlarını göstererek kredi çekme imkanımız mevcut olur.

Konut Kredisinde Hangi Belgeler İsteniyor?

Konut kredisi başvuruları için ise yukarıda saydığımız belgeler harici ek belgeler sizden talep edilecektir. Mortgage kredisi için, satın almayı düşündüğünüz konuta ait yapı kullanım izin belgesi veya satın alacağınız konuta dair tapunun fotokopisi sizden istenecektir.

Eğer bir taşıt almayı düşünüyorsanız, bu sefer sizden istenecek ilave evraklar olacaktır. Bunun için satın almayı düşündüğünüz araca ait fatura veya aracın noter satış belgesi sizden talep edilecektir.

Kredi Almak İçin Dikkat Edilecekler

Kredi çekmek isteyenlere şu önemli hatırlatmayı yapmak zorundayız. Kredi çekmek için gereken belgeler her bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple size önerdiğimiz, söylediğiniz evrak, belge ve tavsiyeler bankaların çalışma usullerine göre değişkenlik gösterdiği için bazıları sorulmayabilir, bazıları da yetersiz bulunabilir. Bu sebeple öncelikle kredi çekmeyi düşündüğünüz banka ile görüşmeniz sonrasında da sizden istenen evrakları hazırlayarak, bankadan kredi çekme müracaatında bulunmanız gerekeceğini hatırlatmakta fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın