Kredi Borcunun Vadesi Gelmeden Kapatılması

yorumsuz
857

Günümüzde artan ihtiyaçları karşılamak için nakit para ihtiyacını karşılamak amacıyla akla gelen ilk alternatif, bir bankadan kredi çekmek olmaktadır. Bankadan kredi çeken insanlar da vadesi dolmadan bu miktarı ödemek için uğraş vermektedir. Peki kredi borcunun vadesi gelmeden kapatılması durumunda ne olur? Bu yazımızı, bu konu hakkında sizlere bilgi vermek amacıyla ele alıyoruz. Acil nakit ihtiyaçları için, ihtiyaç sahiplerine kredi veren bankalarda kredinin vadesine paralel olarak faizinde de artış olmaktadır. Böylece bankalar bu faizleri aylık taksitlere yansıtarak, gelir sağlamayı amaçlarlar.

Bazı bireyler krediyi öderken taksit değil de tek seferde ödemek isteyebilirler. Çünkü, borcu erken kapatmak psikolojik olarak insanı rahatlatır. Böyle bir durumda banka vade oranında faizden bir gelir elde edemeyeceğinden bazı cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu duruma da erken ödeme tazminatı adı verilmektedir.

Yeni yönetmelikle birçok düzenlemeye gidilerek tüketici kanunu yeniden şekillenmiştir. Bu yönetmelikte, borcun erken ödenmesi durumunda uygulanacak yaptırımlara da vurgu yapılarak, ilgililerin bilinçlenmesi sağlandı. Yeni düzenlenen tüketici kanununa göre; kredi borcunu vadesi gelmeden kapatmak isteyen müşteriler erken ödeme tazminatları kanunlar tarafından çerçevelenerek, müşterileri bu durumdan koruma amaçlanmıştır. Yani bu hususta tazminat oranları belirlenerek kanun halini almıştır. Yani böyle bir durumda kalmanız takdirde bankaların sizden erken ödeme tazminatı isteme hakkına sahip olduklarını bilmelisiniz. Artık bankalar müşterilerinden, ödemiş oldukları tutarın kalan vadesini 36 ayı aşmadığı takdirde en düşük şekilde %1’ ini, eğer geri kalan tutar 36 ayı geçmişse, en fazla %2’sini erken ödeme tazminatı adı altında talep edebilecekler.

Şayet banka kredi sözleşmesinde böyle bir hükme yer vermemişse, böyle bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Yani sonradan banka asla müşterilerinden böyle bir talepte bulunamaz. Kredi borcunu erken ödeme yapmak bir anlamda size fazla masraf çıkartıp, yüksek komisyon ödemenize sebebiyet verebilir. Sözleşmede yer alan bütün hükümler bankaya ait olduğu için, tazminat da banka tarafından alınacaktır. Eğer sizin de aklınızda erken ödemek gibi bir düşünce mevcutsa, kredi sözleşmesini iyice gözden geçirdikten sonra karar vermelisiniz.

Tekrar vurgulamak gerekirse banka müşterilerinin bu tip durumlarda kullandıkları ürünlerle ilgili acele karar vermeden sözleşmeleri dikkatle bir şekilde incelemeleri tüm şart ve ayrıntılar hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bu konulara dikkat edilmesi halinde ileride oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçilmiş olunacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın