Kredi Borcunu Ertelemek

yorumsuz
2.765

Kredi Borcunu Ertelemek mümkün mü? kredialmak.com olarak kredi çekmeyi düşünen banka müşterilerine doyurucu bilgiler vermeye devam ediyoruz. Son günlerde birçok kişinin merak ettiği bu konu üzerinde bir değerlendirme yaptık.

Nakit ihtiyacı olan tüketicilerin dayanak noktaları bankalardır. Bankalar belirli şart ve koşulları yerine getiren müşterilerine kredi imkânlarından yararlanmalarını sağlamaktadırlar. Bankalar kredi ihtiyaçları için başvuru yapan müşterileri hakkında detaylı bir araştırma yaparlar. Bu araştırmada baz alınan en önemli detay müşterinin kredi notunun yüksek olup olmadığı, aylık gelirini belgeleyip belgeleyemediği ve aylık geliri ile aylık ödeyecekleri kredi tutarı arasında denge olup olmadığına bakmaktadırlar.

Kredilerin Temel Özellikleri Nelerdir?

Krediye ihtiyaçları olan tüketiciler bankaların şartlarını yerine getirdiklerinde ihtiyaçları olan kredi tutarları kadar ve istedikleri vade aralıklarında kredi imkanına sahip olabilmektedirler. Bankalar için en önemli konu müşterinin ödeme alışkanlığının olup olmadığı konusudur. Eğer ki müşteriler belli bir süre kredi tutarlarını ödeyemezlerse bankalar tarafından takibe alınmaktadırlar.

Bu süre genellikle 90 gün olmaktadır. Yani tüketiciler 90 gün boyunca ödemeleri gereken aylık tutarları ödeyemezlerse bankalar tarafından uyarılmaktadırlar. Uyarı neticesinde de ödeme işlemi gerçekleşmezse banka alacaklarını yasal yollardan tahsil etmek zorunda kalacaktır. Bu konuda avukatları görevlendirmektedirler. Avukatların görevlendirilmesi ile birlikte müşteriler kara listeye girmiş sayılmaktadırlar. Yasal takip neticesinde kara listeye giren tüketiciler 5 yıl yasa süre içerisinde hiçbir bankacılık faaliyetlerinden yararlanamamaktadırlar.

Kredi Erteleme Nedir? Şartları Nelerdir?

Kredi erteleme kredi yapılandırılması ile çoğu kez karıştırılmaktadır. Kredi erteleme tüketicinin kredi faaliyetinden yararlanacağı anda ödemelerinin kendi talebine istinaden 2 ya da 3 ay ertelenmesi olayıdır. Kredi yapılandırma ise kredi çekildikten bir süre vadelerin ödenmesi ile müşterinin talebine istinaden vade süresinin uzatılması konusudur. Kredi erteleme, tüketicinin kredi talebini yaptığı anda kredisini alıp kredisini alırken erteleme talebinde bulunduğu durumdur. Kredi ertelemesi yapılınca ertelendiği vade süresi boyunca faiz oranları işlenmektedir. Bu fiyat yükselmesi de ilk vadede banka tarafından kesilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın