Kredi Borcundan Doğan Haciz İşlemleri

yorumsuz
460

Kredi Borcundan Dolayı Haciz Gelir mi? Bankalarla insanlar arasında yaşanan en büyük sorunların temel nedeni, kredilerin geri ödemesi konusunda olmaktadır. Birçok insan belki bu noktada yeteri kadar bilgi sahibi değil ancak bankaların bu süreçte yasal olarak birçok yaptırımı uygulama hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin kredi borçlarını geri ödeme konusunda daha dikkatli davranması gerekmektedir. Bankaların bilinen en ağır yaptırımı haciz olmaktadır. Öncelikle kredi borcundan dolayı haciz gelir mi diye soranlar için söylemek gerekir ki, geciken borçlar dolayısıyla banka kesinlikle haciz uygular.

Bu durum esasen bir süreç meselesidir. Yani bir kişi borcunu aksatmaya başladığı ilk anda elbette direkt olarak haciz gelmez. Borcu ilk gecikmeye başlattığınız anda banka öncelikle sizlerin kredi notunuzu düşürecektir. Bu sürede bankadan borcun ödenmesi ile ilgili olarak uyarı da alabilirsiniz. Buna rağmen borcu hala ödememeye devam etmeniz durumunda, bankanın yaptırımları da ağırlaşacaktır.

Genel olarak kredi borçlarının 90 gün süre boyunca hiçbir şekilde ödenmemesiyle, bankalar yasal takip sistemi adı verilen bir süreci başlatır. Yasal takip sistemi halk dilinde, devreye avukatların girdiği bir sistem olarak tanınır. Yani banka yasal takip sisteminde kişilerle direkt olarak iletişim kurmaz ve tüm işlemleri avukatlara verir. Banka, avukatlar aracılığı ile borcun ödenmesi konusunda sizlere son bir kez ihtar çeker ve uygun bir ödeme planı çizer. Bu ödeme planına bağlı olarak 1 hafta gibi bir süre içerisinde de borcun tamamını ödemeniz istenir. Bankanın size verdiği bu son süre içerisinde de borcu ödememeniz durumunda, haciz başlar.

Haciz dediğimiz olay, bankaların yasal yürütmeliklerinde yer alan bir yaptırımdır. Kaldı ki zaten kişiler kredi başvuru aşamalarında bu durumu kabul eder ve imzalar da buna göre atılır. Yani kişiler haciz karşısında yasal olarak hiçbir hak iddia edemezler. Bahsettiğimiz haciz krediyi çeken kişinin üzerine kayıtlı olan ev ve işyeri üzerine uygulanır. Banka konuyla ilgili olarak haciz memurlarını gerekli adreslere yönlendirir ve bu memurlar da gerekli işlemleri adreslerde yürütür. Haciz işlemleri esnasında banka gerekli görürse, emniyet güçleri ile de irtibata geçerek, görevli bir polis temin edebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın