Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

yorumsuz
3.378

Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur? Zaman zaman nakit sorunu yaşayan insanların Bankalardan çeşitli nedenlerle nakit ihtiyaçlarının karşılayan tutarlara kredi denir. Hemen hemen neredeyse her ihtiyacın kelime karşısında onu giderecek, çözüme kavuşturacak çeşitli başlıklar altında kredi türleri yer almaktadır. İhtiyaç kredisi, motorlu araçlar kredisi, ev kredisi gibi..

Nasıl Kredi Kullanabilirim?

Kredilerde amaç kişileri zor durumdan kurtarmak, ihtiyaçlarını gidermekti. Herhangi bir bankadan online ya da direkt başvuruda bulunduğunuz kredi sonucu olumlu olması ile birlikte kredi süreci başlar. Çeşitli evraklara imzalar atılır ve para hesabınıza aktarılır. Ancak bunun tabi ki de bir dönüşü söz konusudur. İmzalanan evraklar içerisinde geri ödeme planı yer almaktadır. Aydan aya nasıl ne kadar ne zaman ödemeler yapacağını bu evrakta açık, net ve anlaşılır şekilde yazmaktadır. En sıkıntılı taraflarından bir tanesi alınmış nakit paradan faiz ile birlikte fazla ödeme yapılmasıdır. Bir diğer husus ise verilen termin tarihinden sonra ödeme yapılması ya da hiç yapılmamasıdır.

Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Bu noktada bankalar verilmiş tarihten ileriye geçen bir süre de hala ödeme yapmadığınızı tespit eder. Tarafınızdan kredi ödememesine istinaden bilgi almak için belki de birkaç defa tarafınızı ararlar. Bunca uğraş üzerine krediyi ödeyemediğinizi beyan etmeniz durumunda ise banka tarafından işlemler başlatılır.

Kredi Borcu Zamanında ödenmezse öncelikli olarak bankanın genel merkezinde isminiz kara listeye alınır ve yasal takip başlatılabilir. Bu yöntemin bir ileri seviyesi ise icra takibine kadar ilerletilebilir. Yasal takibin başlatılması durumunda 3 ay yani 90 gün süreniz bulunur, bu süre zarfında borcu ödemeniz durumunda sadece gecikme faizi eklenir. Ödeyemezseniz idari takip süresi başlatılır. Bunu üzerine banka tarafınıza direkt olarak ulaşır ve 7 gün süre zarfında ödemediğiniz en az üç aylık taksit tutarını ödemenizi ister, ödeyemezseniz ise yeni yapılandırma yoluna gidilir.

Borç Ödenmemesinde Hukuki Boyut Nedir?

Kredi Borcu Zamanında ödenmezse işin içine Avukatlar girer. İsminiz kara listeye alınmış olması sebebi ile de 5 yıl içerisinde kredi kullanamazsınız. Mahkemeler ile uğraşır maaşınızın haciz edilebilir, hesaplarınıza bloke koyulabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın