Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

yorumsuz
310

İhtiyacımız olduğu zaman kredi çekmeden önce ‘kredi borcu ödenmezse ne olur’ diye düşünmekte fayda var. İnsanlar bu soruyu pek ciddiye almadan, hatta düşünmeden, hesabını kitabını yapmadan kredi çekme yoluna gitmektedir. Daha sonra şartlar uygun olmayınca kredi borcu ödeyememe söz konusu olunca ‘ne yapacağım’ diye kara kara düşünmeye başlar.

Biz de bu konuyu enine boyuna araştırdık ve sizlere kredi borcu ödenmezse ne olur diye hatırlatma yapalım. Eğer kredi borcunuzu zamanında ödemezseniz, bütün bankalar nezdinde sizin için idari takip başlatılır. Ayrıca Merkez Bankası kara listesine girersiniz en sonunda icra takibine kadar varabilecek sonuçlar doğurabilir. Kredi borcunu ödeyemediğiniz zaman yasal olarak takip başlatılmadan önce size 90 günlük bir süre tanınır. Eğer bu süre içerisinde borcunuzu öderseniz sadece gecikme faizi ödersiniz. Bundan başka yasal bir prosedür sizi rahatsız etmez, fakat 90 günü geçerseniz o zaman sizin için idari takip başlatılır. Bu 90 günlük süre size telefon numaranız aracılığıyla veya mail yoluyla bildirilir. Eğer siz bütün bu size gönderilen uyarılara cevap vermezseniz son olarak 7 günlük ek süre verilir.

Size verilen 7 günlük ek süre içerisinde borcunuzu ödemezseniz idari takip başlatılır. Ancak bu süre içerisinde isterseniz borcunuzun yeniden yapılandırma yapmak için talepte bulunabilirsiniz veya tersi bir durum banka size bu teklifi sunabilir. Siz bu teklife olumlu bakarsanız kalan borcunuz üzerinden o günkü güncel faizler ile yeni bir ödeme planı yapılır Eğer yeni ödeme planını kabul etmezseniz o zaman sizin için hukuki bir süreç başlatılır.

Eğer yasal süreç devam eder ve yasal takip başlatılırsa, sizin Merkez Bankası’nda kara listeye girmeniz kesinleşir ve  5 yıl süre ile kredi çekemezsiniz. Ayrıca mahkeme kararları ile bütün hesaplarınız bloke edilir. Maaşlı bir müşteri iseniz maaşınızın belli bir oranına el konması için icra takibi başlatılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın