Kredi Ara Ödeme Hesaplama

yorumsuz
1.594

Banka Kredisi Ara Ödeme Hesaplama nasıl olur? Gelişen dünya sisteminde insanlarında gelişen ve dünya düzenine göre ihtiyaçları da çeşitlilik kazanmaya başlamıştır. Bu ihtiyaçların en başında barınma ihtiyacı olan konut gelmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük sorunu kira sorunudur. Kira ödemekten kurtulmak isteyen insanlar bankalardan kredi çekerek ev sahibi olma hayalleri peşinde koşarlar. İhtiyaçlar sınırsızdır. Kira derdinden kurtulup ev sahibi olduktan sonra da insanlar bu seferde araç sahibi olmak isterler. Daha sonraki zamanlarda da eğitim kredisi, tatil kredisi gibi kredi çekme ihtiyacı duymaya başlarlar.İnsanlar çeşitli ihtiyaçları için yetersiz kalan birikimleri üzerine değişik bankalardan krediler kullanma yoluna giderler. Gelir düzeylerine göre almış oldukları kredileri geri ödeyebilmek için uzun vadeli taksit sayısı çok olan seçenekleri seçerler. Zaman zaman bu kredileri ödemekte insanlar zorlanabilir. Bazen de belirli bir süre ödeme yaptıktan sonra çeşitli yollardan ellerine toplu para geçebilir. Bu durumlarda insanlar hemen erken ödeme yaparak kredi borçlarını kapatmayı amaçlarlar.

Erken ödeme

İnsanlar ihtiyaçları için kullanmış oldukları kredilerden taşıt ve ihtiyaç kredilerinde erken ödeme yaptıklarında herhangi bir cezai işlemleri yoktur. Ancak konut kredilerinde erken ödeme yapıldığında, konut kredisi sözleşmesinde belirtilen oranlarda yani taksit sayısı otuz altı aydan az ise yüzde bir otuz altı aydan fazla ise yüzde iki oranında cezai faiz sistemi uygulanır. Konut kredisi kullanıldığında ödeme planları dışında bazen ara ödeme yapmak istiyorsanız olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için araştırmanız ve bilmeniz gereken bazı konular olabilir.

Ara Ödeme

Bankalardan kredi kullandığınızda bankanız size özel ödeme planı çıkartır. Banka Kredisi Ara Ödeme Hesaplama yaptığınızda yapacağınız ara ödeme ile taksit sayısını düşürebilirsiniz. Taksit sayısının azalmasıyla birlikte ödeyeceğimiz faizinde düşecektir. Buda toplamda ödeyeceğimiz miktarın azalmasına neden olacaktır. Ara ödeme yapacağınız zaman önceden plan yapmanız ve ona göre hareket etmeniz önemlidir. Ara ödeme yapacağınız zamandaki kaçıncı taksiti ödeyeceğiniz yani kredi ödemelerinizde ilk önceleri anaparayı değil uygulanan faiz miktarını ödemeye başlarsınız. Ödemelerin anapara kısımları son taksitlere daha çok yansır. Bu analizi iyi yapmak ve ona göre ödeme yapmak gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın