Konut Kredisini Başka Bankaya Taşımak

yorumsuz
748

Konut kredisini daha önceden ihtiyaçları doğrultusunda kullanmış bir tüketici, konut kredilerinin faizi düşmesi durumunda, konut kredisini başka bankaya taşımak mümkün mü? sorusuna yanıt olarak 2 şekilde cevap ile karşılaşabilmektedir. Konut kredisinin başka bankaya taşınması, refinansman şeklinde de adlandırılabilmektedir. Refinansman, bir krediyi yeniden yapılandırma anlamında da kullanılabilir.

Birinci seçenek, kredi kullandığınız bankanızda, geçmiş dönemde kullanmış olduğunuz konut kredinizin faizi düşmüş ise, ödemelerinizi düşük faiz seçenekleri ile yapmak istediğinize dair talep açma şansına sahip olmaktasınız. Ancak böyle durumlarda kredi kullanmış olduğunuz banka, ilk olarak anapara miktarını kontrol etmektedir. Kredi kullanan kişi ödemelerini düzenli bir şekilde istikrarını bozmadan yapmaya devam ediyor ise, talebin kabul edilebilme ihtimali yüksektir. Kredi veren kuruluşlarının tüketicin sunmuş olduğu talebi kabul etmeme hakları bulunmaktadır.

Konut kredisi başka bankaya nasıl taşınır?İkinci seçenek, tüketiciye verilen haklar arasında ilk sıralar içerisinde yer almaktadır. Evler için alınan kredilerin faizleri her dönemde farklılık göstermektedir. Öncesinde yüksek faiz ile aldığınız bir krediyi daha sonra daha düşük faiz seçenekleri sunan başka bir bankaya taşımanız mümkündür. Bu işlem sırasında tüketiciden istenen şartlar, kredinin ilk çekildiği bankaya diğer bankadan çekilen kredi ile borcun kapanması ve belirtilen tarihten daha önce ödeme gerçekleştirileceğinden, kredi kullanım koşulları arasında yer alan, erken ödeme koşulunun yerine getirilmesi ve ücretinin tamamının ödenmesi gerekmektedir. Yapılan transfer işlemin sonunda konut kredisi adı altında, ilk kredi çekilen banka ile hiçbir bağlantı bırakılmamalıdır. Tüm bu işlemler gerçekleştirildiğinde ve kredi veren kuruluşlar tarafından onaylandığında konut krediniz dilediğiniz bankaya nakil olmuş olacaktır.

Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Konut kredi almak isteyen her tüketicinin geriye dönük yaptığı tüm işlemler kontrol edilir. Bankalar tarafından kredi özgeçmişi kontrolü sağlanır. Kredi kullanmak için istekte bulunan kişinin toplam geliri, konut için ödeyebileceği peşinat tutarı, alınacak konutun yapısı ve özellikleri göz önünde bulundurulmaktadır. Başvuru için gerekli belgeler içerisinde, kimlik belgesi (ehliyet), ikametgâh evrakı, maaş bordosu, esnaf olan kişilerden vergi levhası, kat mülkiyet tapusu gibi evraklar bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın