Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

yorumsuz
181

Kredi yeniden yapılandırma ya da refiansman ne demektir, nasıl yapılır? Daha önce çektiğiniz konut kredisinin kapatılarak mevcut faiz oranları ile yeniden kredi tahsis edilmesine yeniden yapılandırma adı verilmektedir.

Önceden çektiğiniz konut kredisi eğer yüksek faizle şekilde ise sonraki dönemlerde konut kredisinin düşmesi ile birlikte güncel faizler üzerinden yeniden konut kredisi çekerek kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz. Bu amaçla bulunduğunuz dönemin en düşük konut kredi faizleri üzerinden hesap yaptırabilirsiniz. Duruma göre ödeyeceğiniz taksit aynı kalırken ödemeniz gereken taksit sayısını düşürebilirsiniz ya da düşük faizle kredi çekerek ödemeniz gereken aylık tutarı düşürebilirsiniz. Konut kredisi yapılandırma genel olarak avantaj sağlayacağı gibi bazı durumlarda da düşünüldüğü kadar büyük fayda sağlamayabilir. Çünkü yapılandırmanın avantajlı olması için faiz indiriminin oldukça göze çarpar miktarda olması gerekir. Küçük çaplı faiz indirimlerinden sonra yeniden yapılandırma ya da refinansman adı verilen işlemi yaptırmak bazen hesapta olmayan masraflarla daha da pahalıya mal olabilir. Bu sebeple sabırlı olmak ve gerçekten büyük bir faiz indirimi varsa o zaman kredi yeniden yapılandırılması düşünülmelidir.

İnternet sitelerinde refinansman hesap makinası yardımı ile yeniden hesap yapıp karlı mı yoksa zararlı mı çıkacağınızı kolayca ise bilebilirsiniz. Bunun için internet sitesinden refinansman hesap makinası araması yaparak kalan kredi borcunuzu toplamını kalan taksit sayınızı kredi çekmiş olduğunuz bankayı kredinizin kalan vadesini, çekmiş olduğunuz kredinin tarihini ve çekmiş olduğunuz kredi tipini seçerek hesapla butonuna basınca aradaki farkı hesapladığınız zaman yararlı mı zararlı mı çıkacağımızı hesaplayabilirsiniz. Ancak hesapladığınız tutarlar sadece bankaya ödeyeceğiniz rakamlar değildir. Ekstra dosya masrafları, ipotek masrafları, sigorta masrafları gibi bir sürü masraf ekstradan sizin ödemeniz gereken toplama dahil edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın