Konut Kredisi Nasıl Alınır? İstenen Belgeler..

1 yorum
94.893

Son yıllarda ülkemizde kentsel dönüşümün de devreye girmesi ile  inşaat firmalarının yeni projeleri modern yapılar herkesin dikkatini çekiyor. Çok katlı apartmanların her yerde mantar gibi bitmesi dikkatlerden kaçmıyor. Bu ortamda ev sahibi olmak isteyen insanlar da kredi çekerek bir konut sahibi olma düşüncesi içine girdiler. Ancak konut kredisi nasıl alınır, nereden alınır… Bunları iyice araştırıp öğrenmek gerekir. Bu konu ile ilgili yaptığımız araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Hayalinde ev sahibi olmak isteyip de yeterli parası olmayanların kullandığı en iyi yöntem bankalardan konut kredisi almaktır. Kira ödemek yerine satın aldığı konutun içinde oturarak bankaya kira öder gibi geri ödeme yapıp, bir ev sahibi olmak günümüzde o kadar da zor değil! Her türlü bütçeye göre ayarlanabilen vadeler de insanların kolay ev sahibi olmasına fırsat tanımaktadır. Eğer geliriniz düşükse hiç dert etmeyin, o zaman aldığınız kredinin vadesini gelirinize paralel bir şekilde uzatabilirsiniz. Yeni uygulamanın adına ‘mortgage’ adı verilmektedir. Bu sayede esnek bir geri ödeme takvimi oluşturularak herkesin konut sahibi olması amaçlanmaktadır. Bankalarla yapacağınız kredi anlaşması sonucunda gelir durumunuza göre 5 yıldan 30 yıla kadar değişen vadilerle kredi çekme imkanımız mevcuttur.

Ev İçin Kredi Çekmenin Şartları Neler?

Konut kredisi almak
için öncelikle en uygun faizi sunan banka ile anlaşarak satın almayı düşündüğünüz konutun banka uzmanları tarafından ekspertiz edilmesi gerekmektedir. Bunun için de bir miktar ekspertiz ücreti banka tarafından alınacağını hatırlatmak isteriz. Gayrimenkul Değerlendirme uzmanları satın almayı düşündüğünüz konutun değerlendirmesini yaptıktan sonra evin ederinin 1/4 oranında peşinatı kendiniz ödeyecek şekilde hesaplama yapılır. Basit bir örnekle 100 bin lira değerinde olan bir evin 25 bin lirasını peşinat olarak bankadan kredi çekmeden kendiniz ödemeniz gerekir. Kalan 75 birini banka konut kredisi olarak size temin edecektir. Bu 75 bini de gelir durumunuza göre istediğiniz kadar vade ile geri ödeme planı hazırlatabilirsiniz.

Konut Kredisi Almak İçin İstenen Belgeler Neler?
Konut kredisi almak için bankaya nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir durumunuzu gösteren belgeleri göstermek zorundasınız. Banka gerekli durumlarda aldığınız taşınmazı ipotek etme hakkını saklı tutar.
Sizlere nasıl konut kredisi alınır, anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuşuzdur. Unutmayın ki her bankanın kendine göre farklı uygulaması mevcuttur, ancak genel durum yukarıda bahsettiğimiz şekilde işlemektedir. Konut kredisi çekerek bir ev sahibi olduktan sonra da aylık taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödemeniz gerektiğini unutmayın. Aksi halde can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Konut Kredisi Nasıl Alınır? İstenen Belgeler.. (1 Yorum)