Konut Kredisi Hesaplaması

yorumsuz
5.977

Bir ev almaya karar verdiyseniz, sizi elbette en çok ilgilendiren konu konut kredisi hesaplaması yapmaktır. Bunun için öncelikle peşinat olarak ne kadar paranız olduğunu hesaplamak gerekir. Sonrası ise alacağınız evin toplam maliyeti yaklaşık ne kadar olacaktır? Yani 300 bin liralık bir ev mi almayı düşünüyorsunuz, 500 bin liralık mı, 150 bin liralık mı? Bunu önceden gelirinize göre hesap etmekte yarar var. Sonrasında internette kredi hesaplama araçları yardımı ile sorgulatarak aylık geri ödemelerinizi verilerinizi değişik alternatifler işaretleyerek karşılaştırabilirsiniz.

Bütün bunları faiz hesaplama araçları ile farklı şekillerde değerlendirerek bütçenize göre en uygun kredinin hangi vadede alınacağına karar verebilirsiniz. Konut kredisi çekerken faiz oranlarının en küçük değişikliğinde bile çok önemli rakamlar çok önemli rakam farklılıkları olduğunu göreceksiniz. Bu sebeple mümkün olduğu kadar kısa vadede ve daha az para çekmeye çalışmalısınız. Çünkü vade arttıkça sizin geri ödeme toplamınız da artacaktır. Bu amaçla bütün bankaların tek tek analiz ederek toplamda geri ödeyeceğiniz miktarı belirlemeye çalışmalısınız.

Konut kredisi hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu faiz oranı ve vade sayısı olduğunu bilmelisiniz. Çünkü vadesi uzadıkça sizin aylık ödemeleriniz az olacaktır. Ancak ödeme süresi uzadıkça da toplamda ödemeniz gereken faiz artacaktır.

Elbette bütün bunlar yeterli değildir. Bankaların bazen göz boyayan düşük faiz oranları olurken arka planda dosya masrafı, ekspertiz, sigorta gibi toplamda sizin geri ödemenizi yükselten farklı uygulamaları olabilir.Sakın şu durum da sizi yanıltmasın! Konut kredisi hesaplama yapılırken vadelerin az olması durumunda faizlerde düşük olacaktır. Fakat ödemeniz gereken aylık taksitlerin çok yüksek olacağını bilmelisiniz. Eğer bir konut satın almaya karar verdiyseniz ve size kredi verecek bankayla kredi konusunda anlaştıysanız evinizin ipotek edileceğini de bilmelisiniz. Bu sebeple toplam ödeme rakamlarına bakarken aylık taksit tutarlarını hesaba katmayı unutmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın