Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

yorumsuz
219

Konut kredileri, bankaların kullandırdığı en önemli ürünlerin başında gelir. İnsanların ev hayallerini gerçeğe kavuşturan bu kredi türünün geri ödemesi 10 yıldan fazla sürebiliyor. Miktar olarak oldukça yüksek olan konut kredilerinde, faiz miktarları da büyük önem kazanıyor. Devlet bu konuda bankalar üzerinde gerekli denetimleri yapar ve konut kredilerinin faizlerinde rastgele oynama yapılmasını engeller. Konut kredilerindeki faizlerin düşüşü ve yükselişi, bankalar ve devlet ortaklığında gerçekleşir. Bu faiz oranları devletin ekonomik yapısına ve bankaların kredi teşviklerine bağlı olarak düşük yaşayabilir. Son yıllardaki grafiklere bakılacak olursa, konut fiyatlarının artması ile birlikte faiz oranlarında belirli bir düşüş gözlemlenmiştir.

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar?

Konut kredilerinde uygulanan faizler, diğer kredi türlerine göre daha düşüktür. Bunun nedeni, konut kredilerinin 100 milyara kadar varmasıdır. Konut kredilerinde bankaların uyguladığı faiz oranları %1,09 ile %2,20 arasında değişkenlik gösteriyor. Burada faiz oranının düşük olmasını belirleyen etken, vade sayısının düşük olmasıdır. Zira vade sayısını arttırdığınız zaman, kredinizin faiz oranı da artış gösterir. Ödemesi geniş bir zamanda yapılan kredilerin faizi her zaman daha fazla olur.

En Uygun Konut Kredisi Faizi Veren Bankalar

Tüm bankaların konut kredilerinde uyguladığı faizler, vadelerle bağlantılı olarak değişkenlik gösterir. Bir konut kredisine başvuru yapmadan önce bankaların faizlerini, dosya masraflarını ve vade sayılarını detaylı olarak ele almak gerekiyor. Bu konuda son yıllarda özel bankaların bir adım ön plana çıktığını görüyoruz. Müşteri potansiyelini yukarı seviyelere çekmek isteyen birçok özel banka, konut kredilerinde faizleri düşük tutuyor. İsmini çok fazla duymadığınız özel bankaları, konut kredilerinde incelemeye almanızda fayda vardır.

Faiz Oranlarındaki Düşüşü Kim Belirler?

Bireysel ihtiyaç kredilerinde genel olarak faiz oranlarının bankalar kendisi belirler. Buradaki tek inisiyatif bankalara aittir. Ancak konut kredilerindeki tüm faiz oranları, devlet denetiminde gerçekleşir. Burada genel olarak Cumhurbaşkanı ya da Başbakan önderliğinde, bankalara bir çağrı yapılır. Bankalar gelen bu çağrılar neticesinde ortak açıklamalar yaparak konut kredisi faizlerini düşürdüğünü belirtir. Bankalar bu çağrılara son yıllarda büyük oranda olumlu cevap verirken, bazı bankalarda konut kredisi faizleri %1’in altına düştü. Ancak dolarda görülen yükseliş nedeniyle bu oranlar da eski de kalmıştır maalesef.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın